Kolejny ważny krok w stronę "paszportów szczepionkowych". KE przyspiesza prace

Anna Świerczek
Do czerwca Komisja Europejska chce stworzyć tak zwany paszport szczepionkowy, który umożliwi Europejczykom swobodne podróżowanie podczas tegorocznych wakacji. Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała w środę, że wykonano kolejny ważny krok w kierunku stworzenia cyfrowego certyfikatu.
Państwa UE przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim ws. wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kraje Unii Europejskiej formalnie przyjęły już mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia certyfikatów szczepionkowych. Tak zwane "paszporty covidowe" mają ułatwiać podróże osobom, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi, są ozdrowieńcami lub legitymują się negatywnym testem.

"Ważny krok naprzód: przybliża nas do celu, jakim jest wprowadzenie certyfikatu do czerwca, aby umożliwić Europejczykom bezpieczne podróżowanie tego lata. Certyfikat będzie akceptowany w całej UE i dostępny dla każdego" – oświadczyła na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej.

Zanim jednak będziemy mogli podróżować z nowym certyfikatem, konieczna będzie formalna zgoda Parlamentu Europejskiego na propozycję KE. Finalne rozmowy między unijną trójką – Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim oraz Radą Europejską mają rozpocząć się w maju.


Jak informowaliśmy w naTemat.pl, Cyfrowy Zielony Certyfikat – bo tak brzmi pełna nazwa tzw. paszportu – będzie zawierał unikalny kod QR, którego nie można podrobić. KE ma stworzyć specjalny portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów w całej UE i będzie wspierać państwa członkowskie w ich technicznym wdrażaniu.
Certyfikaty będą zawierały ograniczony zestaw informacji, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub powrotu do zdrowia oraz identyfikator zaświadczenia.
Czytaj także: Do kina, na stadion i na wakacje tylko z "paszportem covidowym". Tego chce UE


Dodajmy, że system Zielonych Certyfikatów Cyfrowych ma być środkiem tymczasowym. Zostanie bowiem zawieszony, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia w związku z COVID-19.
źródło: consilium.europa.eu