Gowin za "przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła". Wyraził solidarność z Maksymowiczem

Karol Górski
Podczas sobotniej konwencji Porozumienia Jarosław Gowin zaznaczył, że jego partia chce "jak największej sfery wolności dla rodzin, stowarzyszeń czy samorządów". – Opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła – mówił lider ugrupowania. Zwrócił się też do prof. Wojciecha Maksymowicza, który odszedł z klubu PiS:– Jesteś dla mnie i dla milionów Polaków autorytetem.
W trakcie konwencji Gowin mówił też m.in. o polepszaniu pozycji klasy średniej. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
– Silne państwo musi być jednocześnie państwem ograniczonym, pozostawiającym jak najwięcej przestrzeni, wolności dla rodzin, stowarzyszeń czy samorządów. Nie chcemy państwa omnipotentnego. Takie państwo nie tylko zagraża wolności, ale też z definicji jest państwem niesprawnym – mówił podczas sobotniej konwencji swojego ugrupowania Jarosław Gowin. Dodał, że jego partia jest zwolennikiem wzmocnienia klasy średniej.
Poruszył też budzącą duże emocje kwestię relacji państwowo-kościelnych. – Opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła, bo kiedy my, politycy, mieszamy się w sprawy Kościoła, to traci na tym wspólnota chrześcijańska. Polityka jest domeną ludzi świeckich – wyjaśnił wicepremier.


Jarosław Gowin zwrócił się do prof. Wojciecha Maksymowicza, który odszedł z klubu PiS. – Wojtku, pozwól, że wyrażę pełną solidarność. Chcę powiedzieć, że jesteś dla mnie i dla milionów Polaków autorytetem. Chciałbym, żeby te słowa wybrzmiały bardzo mocno – powiedział.

Gościem specjalnym wydarzenia była Agnieszka Ścigaj, była posłanka Kukiz'15. – Witam naszych nowych współpracowników, Agnieszkę Ścigaj oraz Lecha Kołakowskiego – powiedział Gowin.
Dalsza część konwencji będzie składała się z trzech paneli eksperckich. Będą one dotyczyły następujących tematów: zdrowia, "zielonego ładu" i mieszkalnictwa. W trakcie pierwszego z nich głos zabiorą prof. Wojciech Maksymowicz i Andrzej Sośnierz, były szef NFZ. Drugi panel poprowadzi m.in. wicemarszałek woj. małopolskiego Tomasz Urynowicz, trzeci – wiceminister pracy, rozwoju i technologii Anna Kornecka oraz poseł Porozumienia Michał Wypij.
Czytaj także: Nowy projekt w Sejmie. "Chadecja Polska" miałaby zrzeszać polityków PSL, PO i PiS