COVID-19 czy alergia - jak je odróżnić? Oto najważniejsze zalecenia dla alergików

Joanna Stawczyk
Nie dość, że wciąż gnębi nas trzecia fala pandemii koronawirusa, to nastała najbardziej uciążliwa pora roku dla alergików. Polacy zastanawiają się coraz częściej, czy duszności i katar wskazują na alergię, czy mają już do czynienia z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Niektóre objawy mogą być bowiem mylące. Alergolog, prof. Markiem Jutel podpowiada, jak rozróżniać te dolegliwości.
Co teraz pyli i jak odróżnić COVID-19 od alergii? Najważniejsze zalecenia dla alergików 2021 Fot. pexels.com
Tegoroczna wiosna jest i będzie wyjątkowym utrapieniem dla alergików. Nawet ci, którzy mają zdiagnozowane uczulenie na pewne alergeny, zastanawiają się, czy alergia jest na pewno alergią, czy już teraz powinni przebadać się w kierunku COVID-19. Jeszcze bardziej zestresowane są osoby, które nie miały pojęcia, że mają takie skłonności, bo alergia wystąpiła u nich dopiero w tym roku.

COVID-19 a alergia

Kwestia zrobiła się naprawdę problematyczna. Uzyskaliśmy odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania. Alergolog, prof. dr hab. n. med. Marek Jutel wyjaśnia, jak rozróżnić alergię od COVID-19. Zdradza również, czy istnieją specjalne zalecenia dla alergików na 2021 rok.


Co łączy alergie z wirusami?

Badania pokazują, że w infekcji wirusowej - nie mówimy tu koniecznie o COVID-19 - może nasilać się astma alergiczna. Nie stwierdzono jednoznacznie, jakoby infekcja COVID-19 miała zwiększać ryzyko alergii, czy też przebiegać szczególnie groźniej, silnej u osób z alergiami.

Czy przy alergii może wystąpić gorączka?

Przy alergiach zasadniczo nie występuje ani gorączka ani ból gardła. Oczywiście, jeśli ktoś ma jakąś przewlekłą chorobę zapalną alergiczną i na to nałoży się infekcja, to może wystąpić. Sama alergia nie wywołuje jednak gorączki.

Co teraz pyli? Na co alergicy muszą uważać szczególnie w końcówce kwietnia i na początku maja?

Teraz mamy sezon pyłki drzew. To jest olcha, leszczyna i brzoza. Najwięcej osób jest uczulonych na brzozę. Aktualnie mamy szczyt sezonu. Szczególnie w nadchodzące, ciepłe dni będzie to mocno odczuwalne dla alergików. To potrwa mniej więcej do 10 maja. Potem około 15-20 maja pojawią się pyłki traw.

Czy kolor kataru jest w stanie powiedzieć, czy mamy do czynienia z alergią, czy z przeziębieniem?

Przy alergiach występuje lejący, wodnisty katar. Jeżeli zmienia kolor na bardziej zielonkawy, żółtawy, to może oznaczać, że nastąpiła infekcja bakteryjna. Oczywiście te dwie rzeczy mogą występować równocześnie. Jednak typowy, alergiczny katar występuje w skutek przesądzania się płynu, który znajduje się w naszych naczyniach, przy zetknięciu z alergenem.

Może też wystąpić albo blokada nosa (nie można oddychać swobodnie przez nos) albo wyciek z nosa. Zdarzają się też równolegle. Na typową alergię podaje się leki przeciwhistaminowe i powinny zadziałać dość szybko, znosząc objawy. Jeżeli jednak spożywamy je, a one widocznie nie działają, plus katar zmienia barwę i włącza się w to np. stan podgorączkowy, to może oznaczać, że mamy do czynienia z infekcją.

To prawda, że alergicy są mniej podatni na zarażenie wirusem SARS-CoV-2 ?

Owszem, istnieją badania wstępne, które mogłyby to sugerować. Nie są jednak znamienne. Na podstawie tego, co obserwuję u swoich pacjentów, to nie widzę specjalnej różnicy.

Czy osoby, które przyjmują leki na alergię, powinny je odstawić ze względu na aktualne, wysokie ryzyko zakażenia koronawirusem lub dlatego, że już są zakażone?

Absolutnie nie powinny ich odstawiać. Należy normalnie kontynuować leczenie przeciwalergiczne. Łącznie z tymi lekami na bazie sterydów (kortykosteroidy) gdyż, działają one pozytywnie na infekcję SARS-CoV-2. Odstawienie ich może grozić większym ryzykiem narażenia się na COVID-19.

Są specjalne zalecenia dla alergików na 2021 rok?

Na dobrą sprawę nie mamy szczególnych zaleceń na ten rok. Wskazania dla alergików są takie same, jak były jeszcze przed pandemią.

Pacjenci, którzy mają typowe objawy dla chorób alergicznych tj. nieżyt nosa, spojówek czy sezonowe napady astmy (nie mówiąc o tych, którzy mają przewlekłą astmę), powinni kontynuować leczenie, udać się na konsultację do lekarza, sprawdzić profil uczulenia i zabezpieczyć się przed kolejnymi sezonami. Mogą wówczas zastosować terapię alergenową i odczulić się. My w ciągu pandemii wciąż przyjmujemy pacjentów i nie przerywamy takich terapii.

Objawy alergii:



Typowe objawy dla COVID-19, takie, które nie występują przy alergii to:

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/348531,szczepienie-na-covid-19-jak-sie-zarejestrowac-harmonogram-informator