22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Oto jak możesz wspierać jej ochronę jeszcze lepiej

Monika Przybysz
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Warto zadać sobie kilka pytań, na czele z tym, czy dzisiaj możemy ograniczyć się do myślenia o dobrostanie środowiska naturalnego zaledwie przez jeden dzień w roku?
Fot. materiały prasowe
Odpowiedzi nie trzeba szukać daleko: codziennie zalewają nas informacje o nadmiernym zużyciu plastiku, chmurach smogu duszących miasta czy śladach węglowych, za które odpowiadają m.in. samochody czy samoloty. I pomyśleć, że sytuacja była poważna już w latach 70.

Właśnie zaczęto na poważnie dyskutować nad naszym zachowaniem, jako gospodarzy Ziemi. Głosy alarmujące, że niekoniecznie radzimy sobie w tej roli i nawołujące, aby wspólnie zadbać o dobro planety, zaczęły początkowo dochodzić z USA.

Pierwszym miastem, które oficjalnie uczciło obchody Dnia Ziemi, było San Francisco. Data 22 kwietnia jest symboliczna: to dzień równonocy wiosennej na półkuli północnej oraz jesiennej na półkuli południowej. Najkrótsza noc w roku była w starożytnych kulturach pretekstem do świętowania rodzącego się na nowo życia i zapowiedzią nadejścia płodnych, cieplejszych dni.

Pięć dekad później Dzień Ziemi świętowany jest niemal na całym świecie. Problem w tym, że jeśli naprawdę zależy nam na realnych zmianach, to częstotliwość jego obchodów powinniśmy znacząco zwiększyć.

Dzisiaj nie wystarczy już doroczna wycieczka do lasu i zebranie pozostawionych tam śmieci — dobro środowiska naturalnego musi znaleźć się na szczycie listy codziennych priorytetów. Realnie, każda nasza decyzja może przyczynić się do poprawy sytuacji na świecie. Wybór banku nie jest tu wyjątkiem.

Doskonale wiedzą o tym przedstawiciele Banku BNP Paribas, którzy bardzo intensywnie działają na rzecz środowiska naturalnego. Idea ta znajduje odzwierciedlenie nawet w haśle przewodnim marki: “Jesteśmy Bankiem Zielonych Zmian”. Na czym dokładnie mają one polegać?
Fot. materiały prasowe

Bank Zielonych Zmian

“Wierzymy, że wielkie zmiany zaczynają się od nas samych, dlatego każdego dnia przywiązujemy ogromną wagę do działań na rzecz naszej planety” - możemy przeczytać na stronie Banku BNP Paribas. I nie są to tylko obietnice.

Zainaugurowany w 2019 roku program “Bank Zielonych Zmian” skupia wszystkie działania Banku BNP Paribas na rzecz klimatu. Inicjatywy te można podzielić na trzy grupy: rozwój oferty proekologicznych produktów oraz usług wspierających transformację energetyczną i zielone inwestycje, kampanie edukacyjne skierowane do pracowników banku oraz interesariuszy zewnętrznych, a także ograniczanie negatywnego wpływu funkcjonowania organizacji i wprowadzanie tzw. eko-usprawnień.

Odpowiedzialność wobec środowiska to jeden z filarów strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju przyjętej przez Bank BNP Paribas. Na liście Celów Zrównoważonego Rozwoju, związanych z tym obszarem znajdziemy działania m.in. na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji, czystości i dostępności energii czy przeciwdziałania zmianom klimatu.

Realizację tych celów, krok po kroku, opisują coroczne raporty sporządzane zgodnie z wytycznymi i standardami raportowania niefinansowego (m.in. GRI Standards). Wydając raport za 2020 rok, Bank BNP Paribas po raz pierwszy odniósł się do wytycznych TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures), dotyczących ujawniania danych związanych z klimatem. Dowiemy się z nich, na przykład, że Bank BNP Paribas systematycznie ogranicza finansowanie sektorów wysokoemisyjnych, a także wspiera transformację energetyczną poprzez oferowanie „zielonych” produktów i usług.

Spośród wspomnianych wyżej produktów warto wymienić, na przykład, kredyty na budowę instalacji fotowoltaicznych czy też programy termomodernizacji budynków wielorodzinnych, skierowane do wspólnot mieszkaniowych.

Dzień Ziemi przez cały rok

Działania Banku BNP Paribas nie ograniczają się jednak do wprowadzania zmian jedynie wewnątrz organizacji i do motywowania swoich klientów - prowadzi on również wiele innych, szerzej zakrojonych działań.

Najlepszym, bo z definicji zielonym, przykładem, jest sadzenie drzew. W zeszłym roku, dzięki wsparciu Banku BNP Paribas, posadzono ich łącznie aż 60 tysięcy. Były to zarówno rodzime odmiany, którymi zalesiano tereny zniszczone podczas nawałnic, jak również plantacje drzew tlenowych “Oxytree”, zdolne pochłonąć nawet do 10 razy więcej Co2 niż rośliny innych gatunków.

Bank BNP Paribas stara się również edukować i wspierać we wszystkich codziennych działaniach na rzecz klimatu. Bo czy zdajecie sobie sprawę, ile naprawdę wynosi nasz własny ślad węglowy? Albo: dlaczego kupując warzywa wolne od azotowanych nawozów dokładamy swoją cegiełkę do poprawy warunków klimatycznych? Ciekawe również, czy zdajecie sobie sprawę, że nawet przechowywanie waszych maili w chmurze ma wpływ na stan środowiska?

Jeśli choćby na jedno z tych pytań odpowiedzieliście: “Nie wiem”, zajrzyjcie na stronę www.bnpparibas.pl/bankzielonychzmian i poszukajcie odpowiedzi. Jeśli natomiast chcecie obliczyć swój realny wpływ na środowisko koniecznie sprawdźcie Ecokalkulator. Dzień Ziemi to bardzo dobry pretekst, aby rozpocząć nowy, zielony rozdział w życiu.

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem BNP Paribas.