Kim jest Agnieszka Ścigaj? Posłanka, która zakłada nowe koło poselskie

Diana Wawrzusiszyn
Niezrzeszona posłanka Agnieszka Ścigaj zakłada nowe koło poselskie – Polskie Sprawy. Do koła dołączyli Andrzej Sośnierz (Porozumienie Jarosława Gowina), który odszedł z klubu PiS oraz Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Oficjalnie powstanie nowego koła zostało ogłoszone na konferencji prasowej w czwartek 29 kwietnia. Zgodnie z regulaminem Sejmu koło poselskie musi liczyć co najmniej 3 członków.
Agnieszka Ścigaj kandydowała w wyborach parlamentarnych z listy PSL. Fot. Instagram/@agnieszkascigaj

Kariera polityczna Agnieszki Ścigaj

Agnieszka Ścigaj dostała się do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Kukiz'15 w październiku 2015 r. Została wybrana na posłankę VIII kadencji, otrzymując 17 630 głosów. W kolejnych wyborach parlamentarnych została kandydatką z listy PSL w ramach współpracy wyborczej tego ugrupowania z Kukiz’15. Udało jej się uzyskać reelekcję, na posłankę zagłosowało 20 877 osób. Po rozpadzie Koalicji Polskiej w listopadzie, zdecydowała, że nie przystąpi ani do PSL, ani do Kukiz’15 i została posłanką niezrzeszoną. W 2019 r. bez powodzenia kandydowała do Parlamentu Europejskiego.


Agnieszka Ścigaj: życiorys

Agnieszka Ścigaj urodziła się 22 grudnia 1975 w Krakowie, obecnie mieszka w Kolbarku, miejscowości położonej niedaleko Olkusza.

Ścigaj jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Śląskim, ukończyła również studia podyplomowych z zakresu ekonomii społecznej. Posłanka jest zaangażowana w politykę społeczną. Pracowała przy projektach społecznych prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a także była konsultantką Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Szczególnie ważne są dla niej problemy osób niepełnosprawnych.
Czytaj także: Agnieszka Ścigaj #TYLKONATEMAT: Nie wezmą protestujących w Sejmie na przeczekanie. Ich determinacja jest ogromna

W 2011-2013 została kierowniczką zakładu aktywizacji zawodowej dla osób niepełnosprawnych “Ogniwo”, a w latach 2009-2016 była wicepreską spółdzielni socjalnej “Opoka”.

Agnieszka Ścigaj: aktywność poselska

Posłanka Agnieszka Ścigaj wystąpiła 20 razy na mównicy sejmowej. Brała udział w 3070 z 3339 głosowań (92%). Zgłosiła 59 interpelacji, m.in. w sprawie zmiany prawnej definicji gwałtu, finansowania hospicjów dla dzieci w Polsce oraz zwrotu kosztów przewozu uczniów niepełnosprawnych do placówek oświatowych. Jest członkinią trzech komisji sejmowych i dwóch podkomisji. W obecnej kadencji pełni funkcję wiceprzewodniczącej komisji polityki senioralnej oraz komisji polityki społecznej i rodziny.

Poglądy polityczne Agnieszki Ścigaj

W kwestionariuszu przygotowanym przez portal MamPrawoWiedziec.pl, kandydatka opowiedziała się za wprowadzeniem zmian do konstytucji w zakresie zniesienie progu referendalnego i zmiany ordynacji wyborczej. Jest zwolenniczką wprowadzenia systemu prezydenckiego. Opowiadała się za zwiększeniem wydatków na naukę do 2,5 proc. PKB do 2030 roku. Twierdziła również, że powszechność wyższego wykształcenia obniża jego jakość, dlatego należy przede wszystkim rozwijać ofertę kształcenia zawodowego.
Zdaniem Agnieszki Ścigaj należy odstąpić od zasady finansowania partii politycznych z budżetu państwa na rzecz finansowania partii poprzez dobrowolne wpłaty obywateli.
Jest przeciwniczką wprowadzenia euro w Polsce.

źródło: sejm.gov.pl,mamprawowiedziec.pl