To z tych powodów najczęściej wystawiano L4 w 2020 r. "Wzrost liczby zaświadczeń z tytułu depresji"
1,5 miliona zwolnień wystawionych w ubiegłym roku to zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport dotyczący elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy wystawionych osobom ubezpieczonym.
Zaburzenia psychiczne stanowiły 7 proc. wystawianych L4. Stanowiły 10,8 proc. w kontekście ogólnej liczby dni absencji. Były to m.in.: reakcja na ciężki stres, zaburzenia adaptacyjne i lękowe.
"W 2020 r. znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej Zaburzenia
psychiczne i zaburzenia zachowania osób ubezpieczonych w ZUS, z tego tytułu
zarejestrowano 1,5 mln zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 27,7 mln dni absencji
chorobowej. W porównaniu do 2019 r. nastąpił wzrost liczby wystawionych zaświadczeń o 25,3 proc." – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
– Zaobserwowaliśmy, że duży udział w zaświadczeniach wydanych z tytułu zaburzeń psychicznych dotyczyły depresji. W 2020 r. wystawiono ich 385,8 tys. na łączną liczbę 7 803,8 tys. dni. W porównaniu do 2019 r. nastąpił wzrost liczby wystawionych zaświadczeń z tytułu depresji o 21 proc. oraz liczby dni o 30 proc. – mówiła w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska
Dodała też, że około około 45 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu depresji wystawianych było osobom w wieku 35-49 lat.