Czy ozdrowieńcom wystarczy tylko jedno szczepienie przeciwko covid-19? Kiedy wziąć drugą dawkę?

Monika Piorun
Według zaleceń resortu zdrowia osoby, które przeszły covid-19, mogą się szczepić nie wcześniej niż 3 miesiące od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Najnowsze wyniki badań wskazują, że w przypadku ozdrowieńców największą skuteczność daje jedna dawka szczepionki. W przypadku pozostałych konieczne jest stosowanie dwóch dawek, zgodnie z rekomendacjami producentów.
Ile dawek szczepionki przeciwko covid-19 powinni przyjmować ozdrowieńcy? Fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta


Jakie są zasady dotyczące szczepień w przypadku ozdrowieńców?

Jak wyjaśnia w komentarzu dla naTemat.pl Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia:

W Polsce ozdrowieńcy są poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 jedną dawką szczepionki.

Wynika to z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki.

Osoby, które chorowały wcześniej niż 6 miesięcy przed wystawieniem e-skierowania na szczepienie, będą szczepione jak osoby, które nie chorowały.



Z kolei w przypadku osób, które zakaziły się SARS-CoV-2 już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko covid-19 zaleca się przyjęcie kolejnej dawki nie wcześniej niż 3 miesiące od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.


Okazuje się, że jest coraz więcej dowodów na to, że w przypadku ozdrowieńców najkorzystniejsze jest przyjęcie jednej dawki szczepionki przeciwko covid-19.

Wyniki badań naukowców z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania, które opublikowano na łamach "Science Immunology" wskazują, że do wytworzenia wystarczającej odpowiedzi immunologicznej w przypadku ozdrowieńców wystarczy tylko jedna dawka szczepionki przeciwko covid-19.

Do takich wniosków doszli badacze po czterokrotnej analizie próbek krwi 44 pacjentów zaszczepionych preparatem Pfizer/BioNTech przeciwko covid-19, z których 11 wyzdrowiało z covid-19.

Choć badania były przeprowadzone na niewielkiej grupie, to naukowcy twierdzą, że uzyskane wyniki wskazują na kluczowe różnice w odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę pomiędzy ozdrowieńcami a osobami, które wcześniej nie chorowały na covid-19.
Czytaj także: Osoby, które miały COVID-19, będą potrzebować tylko jednej dawki szczepionki? [NOWE BADANIA]
O ile w przypadku osób, które nie były zakażone SARS-CoV-2 lepiej sprawdzają się dwie dawki szczepionki przeciwko covid-19, to u ozdrowieńców podobny efekt można uzyskać już po jednej dawce.

Kiedy należy przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciwko covid-19? Oto zalecenia, które dotyczą poszczególnych preparatów dostępnych na terenie Unii Europejskiej. Wśród nich tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa i nie wymaga kolejnego szczepienia.

Szczepionka Pfizer/BioNTech — kiedy druga dawka?

Choć w Wielkiej Brytanii ogłoszono, że już jesienią 2021 roku osoby powyżej 50. roku życia będą mogły otrzymać trzecią dawkę szczepionki przeciwko covid-19 (w tym m.in. szczepionkę Pfizer, Moderna i AstraZeneca), to w Polsce obecnie rekomenduje się najwyżej dwie dawki szczepionki.

W przypadku preparatu Pfizer / BioNTech według zaleceń producenta drugą dawkę należy podać po 3 tygodniach od pierwszego szczepienia. Polskie Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że ta szczepionka powinna być podana ponownie po upływie maksymalnie 42 dni (6 tygodni) od przyjęcia pierwszej dawki.

Szczepionka Moderna — kiedy druga dawka?

Szczepionka Moderny podobnie jak w przypadku Pfizera opiera się na mRNA. Według zaleceń producenta powinna być podana ponownie po 28 dniach od pierwszego szczepienia.

W Polsce czas, w który powinna zostać przyjęta druga dawka szczepionki Moderna, nie powinien być dłuższy niż 42 dni (6 tygodni) od pierwszej dawki.

Szczepionka AstraZeneca — kiedy druga dawka?

Szczepionka wektorowa AstraZeneca zgodnie z zaleceniami producenta powinna być podana drugi raz pomiędzy czwartym a dwunastym tygodniem od terminu pierwszego szczepienia.

Jeśli zaś chodzi o Polskę, to Ministerstwo Zdrowia zaleca, by czas pomiędzy otrzymaniem drugiej dawki szczepionki AstraZeneca nie był dłuższy niż 84 dni, czyli 12 tygodni.

W przypadku, w którym z różnych powodów losowych nie jesteśmy w stanie stawić się na wyznaczony wcześniej drugi termin szczepienia, powinniśmy skontaktować się z punktem szczepień lub zadzwonić na infolinię i zmienić datę szczepienia.
Czytaj także: Czy po szczepionce przeciwko covid-19 można pić alkohol? [WYJAŚNIAMY]