Szczepienie na COVID-19 konieczne dla dzieci? Polacy wyrazili zdanie w sondażu

Joanna Stawczyk
Jak Polki i Polacy zapatrują się na szczepienia dla dzieci i młodzieży? Tempo wykonywania iniekcji preparatami przeciw COVID-19 wzrasta, a niebawem rząd ma wydać decyzję, jak będzie wyglądało to u najmłodszej grupy wiekowej. Informacje pochodzą z najświeższego sondażu United Survey dla redakcji Wirtualnej Polski, który przeprowadzono 7 maja.
Szczepienie na COVID-19 potrzebne dla dzieci? Oto zdanie Polaków w najnowszym sondażu WP Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Adam Niedzielski zapowiedział, że niebawem pojawią się konkrety ws. szczepienia osób niepełnoletnich. W nadchodzący się poniedziałek ma odbyć się spotkanie Rady Medycznej przy premierze, która zadecyduje odnośnie rekomendacji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rejestracja mogłaby prawdopodobnie wystartować już w kolejny weekend.

Polacy chcą szczepić niepełnoletnich przeciw COVID-19? Oto, co mówi sondaż

Z raportów udostępnionych na stronie gov.pl wynika, że do tej pory w Polsce przeprowadzono ponad 13 mln 670 tys. szczepień. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało natomiast ponad 10 mln osób. W pełni zaszczepionych pacjentów jest już 3 mln 650 tys.
Pytanie postawione Polakom:
sondaż United Survey dla redakcji Wirtualnej Polski

"Czy Pana/Pani zdaniem należy szczepić dzieci i młodzież przeciwko COVID-19, kiedy będzie taka możliwość?"

Odnosząc się do sondażowego pytania, "tak" odpowiedziało ogółem 61,3 proc. ankietowanych. Poparcie dla idei szczepienia dzieci i młodzieży w grupie wiekowej od 18 do 29 lat wynosi natomiast aż 73 proc.


Największymi entuzjastami tego pomysłu są z kolei osoby z grupy wiekowej 60-69 lat (83 proc.). Najwięcej zwolenników szczepień dzieci i młodzieży jest też wśród osób posiadających wyższe wykształcenie (73 proc.).

Kto nie chce szczepić dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia?

Grupami największych przeciwników szczepień dla najmłodszych są mężczyźni (29 proc.), osoby w wieku 30-39 lat (56 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast powyżej 250 tys. (39 proc.). Pomysł nie przypadł do gustu także osobom z podstawowym i średnim wykształceniem (odpowiednio 33 proc. i 31 proc.).
Czytaj także: 1300 km po szczepionkę. Polacy z Niemiec i Holandii wracają się szczepić do kraju
źródło: Wirtualna Polska