Zniesienie amortyzacji części w samochodzie. Rozważ tę opcję, jeśli kupiłeś niedawno nowe auto

Artykuł sponsorowany
Jeśli masz nowy samochód, to oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC prawdopodobnie będziesz zainteresowany/a zakupem dobrowolnego ubezpieczenia AC, które zabezpieczy cię finansowo przed kradzieżą czy uszkodzeniem pojazdu, również w zawinionym przez ciebie wypadku. Przy podpisywaniu umowy polisy AC możesz stanąć przed opcją wykupienia do niej tzw. zniesienia amortyzacji części.
Przy podpisywaniu umowy polisy AC możesz stanąć przed opcją wykupienia do niej tzw. zniesienia amortyzacji części. Czym w ogóle jest amortyzacja części w ubezpieczeniu autocasco? Fot. CHUTTERSNAP / Unsplash
Czym w ogóle jest amortyzacja części w autocasco? Pod tym pojęciem rozumie się spadek wartości części pojazdu, uwzględniany jako parametr w kalkulacji składki i sumy odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe. Brzmi skomplikowanie? Całe zagadnienie sprowadza się do naturalnego procesu starzenia się samochodów, czyli zużywania się ich elementów, takich jak układ wydechowy czy klocki hamulcowe.

W chwili zdarzenia ubezpieczeniowego (stłuczki, wypadku drogowego) ubezpieczyciel wylicza wartość szkody i wypłaca odszkodowanie, przy czym z tytułu amortyzacji części potrąca określony w umowie procent od wartości nowych podzespołów. Taką automatyczną obniżkę określa się potrąceniem amortyzacyjnym. Powoduje ona oczywiście zmniejszenie kwoty rekompensaty przyznanej kierowcy.


Spadek wartości części towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają procentowo na podstawie wieku samochodu. Im jest on starszy, tym procentowy ubytek wartości części jest wyższy. Są to liczby w przedziale 30-70 proc. Firmy sprzedające polisy nie kierują się więc rzeczywistym zużyciem elementów w wyniku użytkowania samochodu, tylko sztywnym okresem, jaki upłynął od zarejestrowania samochodu w Polsce.

Zapisana w umowie AC amortyzacja części obniża koszty przed zdarzeniem ubezpieczeniowym (kierowca płaci niższą składkę za polisę), natomiast zwiększa straty, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu (kierowca otrzyma odszkodowanie pomniejszone o określony procent od wartości części). Jest to więc opłacalne rozwiązanie, ale doraźnie, bo przy likwidacji szkody należy liczyć się z redukcją kwoty odszkodowania.

W ofertach niektórych towarzystw ubezpieczeniowych można jednak znaleźć opcję zniesienia amortyzacji części. Właściciel pojazdu, który wykupi ją za dodatkową opłatą, otrzyma gwarancję, że wypłacone mu z polisy AC odszkodowanie nie zostanie zmniejszone o ubytek wartości części. Dla wyliczenia wysokości rekompensaty nie będzie zatem miał znaczenia zależny od wieku pojazdu stopień zużycia jego elementów.

Jak w praktyce wygląda zniesienie amortyzacji? W wariancie warsztatowym (odszkodowanie w formie naprawy pojazdu) kierowca skorzysta z fabrycznie nowych części bez potrącenia. Jeśli przy likwidacji szkody zdecydował/a się na metodę kosztorysową (odszkodowanie w formie pieniędzy), od ubezpieczyciela otrzyma na konto kwotę, która nie zostanie pomniejszona z powodu utraty wartości części.

Zniesienie amortyzacji części wydaje się opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli nowych aut (nie starszych niż 3 lata) oraz kierowców decydujących się na naprawę pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi (ASO), czyli serwisie dokonującym reperacji pojazdów określonego dostawcy w oparciu o oryginalnie części.

Artykuł sponsorowany