Czy szczepionki na COVID-19 zaburzają cykl menstruacyjny? Naukowcy nie wykluczają takiej możliwości

Bartosz Świderski
Relacje o zmianach w cyklu menstruacyjnym po przyjęciu szczepienia na COVID-19 są na razie anegdotyczne, jednak okazuje się, że nie można wykluczyć takiej możliwości, a nawet, że jest ona dość prawdopodobna. Naukowcy z Washington University zaczynają zbierać właśnie informacje na ten temat. Mimo to, podkreślają, że ewentualne zaburzenia cyklu nie powinny być w żadnym razie argumentem przeciwko szczepieniom.
Czy szczepienie na koronawirusa może wpłynąć na cykl menstruacyjny? fot. Unsplash / Mat Napo
Bez badań nie da się określić, czy szczepienie miało wpływ na cykl menstruacyjny z prostego powodu – mogą mieć na niego wpływ także dieta, stres, a nawet podejmowanie większej aktywności fizycznej.

Naukowcy są tu zgodni co do jednego – nawet jeśli szczepionka na COVID-19 rzeczywiście zaburzałaby cykl, nie powinien być to w żadnym razie powód, żeby się nie szczepić.
Zdaniem dr Mary Jane Minkin, która jest ginekolożką i wykładowczynią na medycynie Yale University, plusy przyjęcia szczepionki każdego typu przeważają ewentualne konsekwencje z rodzaju czasowego większego krwawienia podczas miesiączki.


Badacze z Washington University w St. Louis zaczęli już zbierać dane, jeśli chodzi o związek szczepień na COVID-19 z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. Na razie posługują się ankietami, która mają być podstawą przyszłych badań na ten temat.

Doktor Jen Gunter – położniczka i ginekolożka z Bay Area w San Francisco – uważa, że związek jest możliwy, jako że w ściankach macicy znajdują się między innymi komórki immunologiczne, na których funkcjonowanie może wpłynąć przyjęcie szczepionki.

Źródło: The Independent
Czytaj także: Osiem godzin męki na prochach zapijanych energetykiem. Chcę mieć urlop menstruacyjny