Historia matki walczącej o autystyczne dziecko. "Śubuk" to film producentów "Bożego Ciała"

Maja Mikołajczyk
"Śubuk" to najnowszy film reżysera dramatu obyczajowego "Carte Blanche". Opowie inspirowaną faktami historię walki młodej matki o autystyczne dziecko. Produkcją zajmie się Aurum Film, odpowiedzialne za takie filmy, jak "Boże Ciało" czy "Ostatnia rodzina".
Kadr z filmu "Śubuk". Fot. materiały prasowe

Nowy dramat producentów filmu "Boże Ciało"

Akcja filmu "Śubuk" osadzona jest w latach 90. Maryśka decyduje się urodzić dziecko, pomimo, że jego ojciec nie zamierza uczestniczyć w wychowywaniu. Bardzo szybko okazuje się, że jej synek ma autyzm.

Zaburzenie chłopca nie spotyka się ze społeczną akceptacją – dziecko młodej kobiety zostaje wyrzucone z przedszkola, a sąsiad nieustannie nasyła na nich policję. Maryśka jest jednak zdeterminowana i odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, z którymi będzie walczyć o godne życie dla autystycznych dzieci.
Małgorzata Gorol jako Maryśka w filmie "Śubuk".Fot. materiały prasowe
Reżyserem filmu jest Jacek Lusiński, znany z filmu "Carte Blanche" z Andrzejem Chyrą w roli głównej. – "Śubuk" to historia zainspirowana losami różnych kobiet. Powstała w wyniku długiej dokumentacji i rozmów z wieloma matkami samotnie wychowującymi dzieci z zaburzeniami – mówi o swoim filmie.


"To bez wątpienia najważniejsze i najpotężniejsze zadanie, jakie postawiono mi do tej pory w kinie (...) Maria jest reprezentantką walczących o swoje dzieci kobiet- matek, które jak dzikie zwierzęta muszą przetrwać w dżungli. Instynktownie. Z nadludzką siłą. Zobacz ten film. Urośnie Ci serce" – pisze o "Śubuku" odtwórczyni Maryśki, Małgorzata Gorol.
"Śubuk". Dramat twórców filmu "Boże Ciało".Fot. materiały prasowe
Poza Małgorzatą Gorol ("Magnezja", "Plan B") w filmie wystąpili m.in.: Andrzej Seweryn ("Ostatnia rodzina", "Rojst"), Marta Malikowska ("Ślepnąc od świateł") oraz Filip Pławiak ("Czerwony pająk"). Zdjęcia do filmu zakończyły się w maju 2021 roku. Premiera przewidywana jest na 2022 rok.
Czytaj także: Otwarcie o życiu z tym zaburzeniem mówi coraz więcej osób. Oto, czym jest zespół Aspergera