Kto się wstrzymał, a kto był przeciw? Tak senatorowie głosowali ws. Wróblewskiego
W czwartek Senat odrzucił kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Już wiadomo, jak w tej sprawie głosowali poszczególni senatorowie.
Jak głosowali senatorowie ws. kandydatury Wróblewskiego na RPO?
Zgodnie z przewidywaniami kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego nie uzyskała wymaganej liczby głosów w Senacie. Wyniki głosowania z 13 maja 2020 roku prezentują się następująco: za 48 senatorów, przeciw 49, a 2 wstrzymało się od głosu.Senator niezależna Lidia Staroń wstrzymała się od głosu, taką samą decyzję podjął senator PSL Jan Filip Libicki. To właśnie ich głosy były uważane za kluczowe. Libicki wyznał, że rozważa kandydaturę Wróblewskiego, ponieważ zgadza się z nim między innymi co do kwestii zakazu aborcji. Niedługo przed głosowaniem w Senacie zapowiedział jednak, że kandydat PiS nie otrzyma jego poparcia.
Z kolei Staroń była niegdyś w Platformie Obywatelskiej, gdzie należała do konserwatywnego skrzydła partii, czyli frakcji Jarosława Gowina. Gdy została wybrana jako niezależna senator mówiło się o tym, że będzie wspierała PiS.
Wbrew spekulacjom, swojego klubu nie zawiódł Jan Maria Jackowski, który zagłosował "za", tak samo jak reszta PiS. Niespodzianki nie było także w Koalicji Obywatelskiej. Jak wielokrotnie zapowiadali senatorowie tego klubu, niemal jednogłośnie zagłosowano przeciw. Członkiem KO był jednak jedyny członek izby wyższej, który w ogóle nie zagłosował (mimo obecności na sali). Tak zachował się Robert Dowhan.
Z koła niezależnych przeciw byli senatorowie Michał Kamiński i Krzysztof Kwiatkowski. Przeciwko był także senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski. W głosowaniu wzięło udział 99 senatorów.
Czytaj także: Himalaista, który zgotował Polkom piekło ws. aborcji. Poseł Wróblewski nie zostanie RPO