Koniec wolnej amerykanki na chodnikach. Użytkownicy hulajnóg mają nowe obowiązki

Aneta Olender
O tych zmianach muszą wiedzieć użytkownicy elektrycznych hulajnóg, jeśli nie chcą niemiłych zaskoczeń. W czwartek 20 maja w życie wchodzą przepisy regulujące status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Ograniczenia będą zależne m.in. od wieku podróżujących.
Już od najbliższego czwartku w życiu wchodzą przepisy dotyczące m.in. użytkowników elektrycznych hulajnóg. Fot. Kamila Kotusz / Agencja Gazeta
"Według nowych przepisów kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h" – przypomina Polska Agencja Prasowa.

W wyjątkowych przypadkach hulajnogi mogą znaleźć się na chodniku lub drodze dla pieszych. Wyjątkowych, czyli takich, gdy chodnik mamy położony wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.


Tam trzeba zwracać szczególną uwagę na pieszych i dostosować do nich prędkość, zachowując szczególną ostrożność i ustępując pierwszeństwa pieszym.

Ograniczenia związane z wiekiem


Osoby, które mają od 10 do 18 lat, aby kierować hulajnogą elektryczną będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osób powyżej 18 roku życia ten obowiązek nie dotyczy. Dzieci do 10 roku życia, zgodnie z nowymi przepisami, będą mogły poruszać się na e-hulajnodze tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłych.

W ustawie przewidziano także kary za niedostosowanie się do przepisów, w tym także za przekroczenie prędkości i nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

"Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka" – czytamy.