Gdzie zostawiasz swój samochód? Sprawdź, jak miejsce parkowania wpływa na koszty, jakie ponosisz

Artykuł sponsorowany
To, gdzie parkujesz swój samochód, wpływa nie tylko na twój komfort osobisty czy bezpieczeństwo twoich czterech kółek. Okazuje się, że miejsce parkowania decyduje również o tym, ile zostanie ci w... portfelu. I wcale nie mowa tu o drożejących opłatach pobieranych przez miejskie parkometry, ale o kosztach ponoszonych na zakup dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC) lub pakietu OC+AC.
Miejsce parkowania wpływa na koszty, jakie ponosi kierowca na zakupie dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC) lub pakietu OC+AC Pixabay.com
Jak to się wszystko łączy? Otóż polisa AC chroni ubezpieczonego kierowcę przed finansowymi skutkami szkód spowodowanych przez uszkodzenie lub utratę pojazdu. Zaparkowany samochód może być narażony na różne przykre zdarzenia – uderzenie przez inny pojazd, wypadki w wyniku działania żywiołów (np. gradu, silnego wiatru), wreszcie wandalizm lub kradzież. Polisa musi więc uwzględniać takie ryzyka.

W zależności od tego, w jakim miejscu samochód jest parkowany, zmienia się poziom tego ryzyka. Inne zagrożenia czyhają na auto stojące pod blokiem, a inne na pojazd schowany w prywatnym garażu. Inne jest prawdopodobieństwo kradzieży samochodu na otwartym parkingu, a inne na tym, który jest pilnie strzeżony. A właśnie w głównej mierze na ocenie ryzyka opiera się kalkulacja składek ubezpieczeniowych.


Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe mają zwyczaj pytać klientów zainteresowanych zakupem polis, gdzie ci na co dzień zostawiają swoje auta. Na podstawie informacji na temat miejsca parkowania firmy sprzedające ubezpieczenia mogą ocenić, jakie zagrożenia grożą pojazdowi i wziąć je pod uwagę przy obliczaniu składki ubezpieczeniowej. Jest to ocena ryzyka tzw. potencjalnych szkód parkingowych.

Im bezpieczniejsza lokalizacja, tym mniejsze prawdopodobieństwo szkód parkingowych, a więc i niższy koszt polisy AC lub pakietu OC+AC. Najwięcej kierowca zapłaci, gdy parkuje na ulicy. Nieco mniej, jeśli auto zostawia na ogrodzonym terenie posesji lub strzeżonym parkingu. Cena ubezpieczenia będzie jeszcze niższa, gdy pojazd stoi we wspólnym garażu, a najniższa, gdy miejscem parkowania jest indywidualny garaż.

Kierowca, który parkuje auto w miejscu, gdzie ryzyko kradzieży lub uszkodzenia pojazdu jest wyższe, może jednak przekonać ubezpieczyciela do obniżenia składki za AC lub OC+AC. W jaki sposób? Poprzez dodatkowe zabezpieczenia np. autoalarm, immobilizer, blokadę skrzyni biegów lub monitoring GPS. Ponieważ zwiększają one bezpieczeństwo zaparkowanego pojazdu, zmniejszają ryzyko szkód parkingowych.

Elektroniczne zabezpieczenia to opłacalne rozwiązanie dla tych kierowców, którzy nie mają możliwości, by parkować auto w zamykanych na klucz garażach. Oczywiście połączenie jednego (bezpiecznego miejsca parkowania) z drugim (dodatkowa ochrona samochodu) da jeszcze lepszy efekt cenowy na polisie. Warto się zainteresować tym tematem, bo wynikające z parkowania różnice w wysokości składki mogą wynosić np. 50 zł, a w przypadku droższych modeli samochodów nawet 100-200 zł.

Artykuł sponsorowany