Wyczyny "Lewego" przypomniały legendę futbolu. Oto, co musisz wiedzieć o Gerdzie Müllerze
W ostatnich dniach serwisy sportowe wyjątkowo często powtarzają nazwisko Gerda Müllera. O legendzie futbolu przypomina się ze względu na Roberta Lewandowskiego, który może pobić niesamowity rekord Müllera z sezonu 1971/1972. Oto wszystko, co o Gerdzie Müllerze powinni wiedzieć nie tylko kibice.
Gerhard "Gerd" Müller, czyli ikona niemieckiego futbolu
Gerhard Müller przyszedł na świat 3 listopada 1945 roku w miejscowości Nördlingen, położonej w bawarskiej części Szwabii. Mały Gerd wychowywał się tam wraz z czwórką starszego rodzeństwa i pierwsze kroki ku wielkiemu futbolowi stawiał na ulicach rodzinnego miasteczka.Jego wielki talent pierwszy raz zauważono, gdy Gerd Müller zaczął na poważnie trenować w młodzieżówce klubu TSV 1861 Nördlingen. Ta przygoda rozpoczęła się w 1958 roku, by pięć lat później cała Bawaria przecierała oczy na widok statystyk, z których wnikało, że nastoletni Müller to strzelec... 180 z 204 bramek, które jego drużyna zdobyła w całym sezonie.
W kolejnym sezonie Müller był już na celowniku dwóch monachijskich potęg tamtych czasów – TSV 1860 oraz FC Bayern. Na początku spotkanie z nastolatkiem z prowincji zaplanowali tylko działacze tego pierwszego klubu. Jednak niespodziewanie olśnienia w jego sprawie doznali także szefowie Bayernu. Pojawili się u Gerharda Müllera i jego mamy... na godzinę przed rywalami i podpisali czteroletni kontrakt.
Rekordy Gerda Müllera
Co działo się później, wie każdy fan niemieckiego futbolu. Gerd Müller w Bayernie Monachium grał nieprzerwanie przez 15 lat. Gdy w 1979 roku opuszczał ten klub, miał za sobą 453 spotkania i 398 strzelonych dla Bayernu goli.Przez wszystkie te lata Müller czterokrotnie poprowadził Bayern Monachium po tytuł mistrza Niemiec (w roku 1969 oraz w latach 1972-74) i po Puchar Niemiec (1966-67, 1969, 1971). W 1967 w wywalczył ze swoją drużyną Puchar Zdobywców Pucharów, trzykrotnie triumfował w Pucharze Europy (1974-76) i Pucharze Interkontynentalnym (1967).
W pamięci kibiców przede wszystkim zapisał się jednak niesamowity rekord Gerda Müllera, który w sezonie Bundesligi 1972/73 strzelił aż 40 goli. Żaden zawodnik nie był w stanie powtórzyć tego wyczynu przez kilka kolejnych dekad. Dopiero 15 maja 2021 roku rekord Gerda Müllera wyrównał Robert Lewandowski.
Rekordy Gerda Müllera w Bayernie i Bundeslidze:
- Najskuteczniejszy zawodnik w historii Bundesligi: 365 goli
- Najskuteczniejszy zawodnik w historii Bundesligi w jednym sezonie: 40 goli (1971/1972)
- Najskuteczniejszy zawodnik w historii Pucharu Niemiec: 78 goli
- Najskuteczniejszy zawodnik w historii Bayernu Monachium: 515 goli
Jak wyraźnie widać na liście powyżej, jest jednak jeszcze jeden rekord Müllera, o którego wyrównanie lub pobicie mógłby pokusić się Robert Lewandowski. Chodzi oczywiście o tytuł najskuteczniejszego zawodnika Bundesligi w całej jej historii. Gerd Müller przez 15 lat gry zapisał na swoim koncie aż 365 zdobytych bramek.
Drugie miejsce w historii Bundesligi zajmuje... Robert Lewandowski, który w barwach Borussii Dortmund oraz Bayernu Monachium nastrzelał łącznie już 276 goli. Gdyby Polak został w niemieckiej lidze na jeszcze kilka sezonów, miałby szansę zdetronizować Müllera.
Lewandowski nie pobije wszystkich rekordów Müllera
Są jednak inne wyczyny Gerda Müllera, których Robert Lewandowski nigdy nie będzie w stanie wyrównać, ani pobić. Łącznie we wszystkich rozgrywkach Müller zdobył dla Bayernu Monachium aż 515 goli. "Lewy" na bayernowskim koncie ma ich na razie "tylko" nieco ponad 200. Prawie 33-letniemu zawodnikowi może więc zabraknąć sezonów, by doścignąć Müllera.Lewandowski nie zagrozi także legendarnym osiągnięciom Müllera w "Die Mannschaft". W piłkarskiej reprezentacji Niemiec chłopak z Nördlingen rozegrał 62 mecze i zdobył 68 bramek, czym zasłużył sobie na przydomek "Bomber der Nation". Przez cztery dekady także to osiągnięcie było rekordem, aż w 2014 roku swoją 69. bramkę w dla niemieckiej reprezentacji strzelił... imigrant z Polski Miroslav Klose.
Reprezentacyjna kariera Gerda Müllera skończyła się w 1974 roku, klubowa de facto pięć lat później. Po opuszczeniu Bayernu w 1979 roku Müller co prawda na kilka lat wyjechał jeszcze do USA, by pojawić się w barwach Fort Lauderdale Strikers i Smiths Brothers Lounge, ale było to już raczej odcinanie kuponów.
Gerd Müller wygrał z alkoholizmem, ale przegrywa z Alzheimerem
Koniec kariery Gerda Müllera zbiegł się z początkiem poważnych problemów osobistych i finansowych. Legendarny zawodnik przez dłuższy czas zmagał się z alkoholizmem, co pogłębiało kłopoty ze znalezieniem nowego zajęcia.Jak wspominał w naTemat.pl Krzysztof Gaweł, w ostatnich latach legendarnego piłkarskiego rekordzistę dopadły niestety poważne problemy ze zdrowiem. Gerd Müller ze sztabu szkoleniowego Bawarczyków zniknął na dobre w 2014 roku. Wówczas pogłębił się u niego objawy choroby Alzheimera.
Dziś są już na tyle poważne, że Müller prawdopodobnie nigdy nie dowie się, że Robert Lewandowski był w stanie mierzyć się z jego rekordami. – Niestety, nie mogę mu o tym nawet powiedzieć. Jest cichy i spokojny. Śpi przez większość dnia, czuje się dobrze. On czeka już na swój koniec – powiedziała "Die Welt"żona sportowca Uschi Müller .