Polskie parki narodowe są piękne! Oto 5 z nich, które na pewno warto zobaczyć

Agata Sucharska
Na liście 23. Polskich Parków Narodowych, nie ma takich z wulkanami, rafami koralowymi czy spektakularnymi zjawiskami geotermalnymi. Mimo to ich walory śmiało mogą konkurować zarówno w skali europejskiej, jak i zabiegać o turystów z całego świata. Z okazji Europejskiego Dnia Parków Narodowych warto przypomnieć jak wiele oferują niektóre z nich!
Parki narodowe w Polsce. Oto 5 z nich, które są warte zobaczenia. Fot. Pexels

1. KAMPINOSKI PARK NARODOWY

Naszą podróż można zacząć od Kampinoskiego Parku Narodowego, który ze względu na swoje położenie na zachód od stolicy nazywany jest "zielonymi płucami Warszawy". Jest to też drugi co do wielkości park narodowy w Polsce i jeden z dwóch na świecie (obok Nairobi NP) zlokalizowanych w pobliżu stolicy państwa.

Park ma przede wszystkim do zaoferowania dużą różnorodność przyrodniczą. Mimo że 70 proc. powierzchni parku to lasy sosnowe, występują tam też piaszczyste wydmy i bagienne łąki, które porasta wiele gatunków roślin. Charakterystycznym krajobrazem regionu są także stogi siana oraz wierzby. Park zamieszkuje ponad 16 tys. gatunków zwierząt.
W tym parku często też z przyrodą można się spotkać... twarzą w twarz. W niektórych miejscach w parku przechadzają się bowiem łosie, które zupełnie nie zważając na obserwujących ich ludzi zajmują się swoimi sprawami, co pozwala przyjrzeć im się z naprawdę bliska.
Oprócz wspaniałej przyrody na terenie parku znajduje się kilkadziesiąt miejsc zabytkowych i historycznych. Stałymi punktami wycieczek są m.in.:
W parku można uprawiać turystykę pieszą, rowerową i konną. Służą temu liczne szlaki i traktaty turystyczne, w tym ok. 144,5 km Kampinoskiego Szlaku Rowerowego.


2. PIENIŃSKI PARK NARODOWY

Pieniński Park Narodowy powstał jeszcze w czasach II RP, jako jeden z pierwszych dwóch polskich parków narodowych. Park obejmuje ochroną najpiękniejszy fragment wapiennych Pienin. Nie jest to duży park, ale podczas wędrówki co chwilę można natrafić na zapierający dech w piersiach widok. W szczególności warto zwrócić uwagę na:
Widok z Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym.Fot. Ewelina Zając / Facebook / Pieniński Park Narodowy
Będąc w Pienińskim Parku Narodowym nie można zapomnieć także o spływie przełomem Dunajca, który jest największą atrakcją turystyczną regionu. Poza tym ciekawą ofertą jest "spacer w koronach drzew", na który można się udać w miejscowości Zdziar, która znajduje się na granicach Pienińskiego i Tatrzańskiego PN.

3. BIESZCZADZKI PARK NARODOWY

Kolejnym przepięknym polskim parkiem narodowym zlokalizowanym w górach jest Bieszczadzki Park Narodowy. Jest to jeden z nielicznych obszarów górskich w Europie, które mogą pochwalić się nienaruszonym stanem flory oraz fauny.
W parku rosną cenne rośliny wysokogórskie i bardzo dużo z nich jest objętych ochroną prawną. Aż 80 proc. powierzchni parku porastają lasy, miejscami w pierwotnym stanie, które są ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Park zamieszkują m.in. niedźwiedzie brunatne, wilki oraz rysie. Jedne z najbardziej malowniczych widoków tego rejonu to:


Turyści chętnie oglądają też drewniane cerkwie, ruiny kaplic, dawne cmentarze oraz pozostałości tradycyjnego budownictwa. Lokalne muzea przyrodnicze realizują szereg programów edukacyjnych dla młodzieży dorosłych. Można też korzystać ze ścieżek dydaktycznych oraz z wyznaczonych szlaków, gdzie popularne jest m.in. kolarstwo górskie.

4. WOLIŃSKI PARK NARODOWY

Pora przenieść się na drugi koniec polski i odwiedzić zlokalizowany nad morzem Woliński Park Narodowy. Jest to pierwszy w Polsce park morski. Głównym atutem parku są piękne krajobrazy, na które składają się:

Oprócz tego w parku podziwiać można kilka jezior, m.in. Czajcze, Wisełka, Koprowo oraz sztuczne: Turkusowe, Stara i Kredownia. Warta odnotowania jest również rozległa sieć szlaków turystycznych oraz sieć szlaków dydaktycznych, 4 punkty widokowe, Centrum Edukacyjno-Muzealne oraz Zagroda Pokazowa Żubrów.

5. BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

Na koniec największy park narodowy w Polsce, utworzony stosunkowo niedawno w centralnej części województwa podlaskiego – Biebrzański Park Narodowy. Park można podzielić na cztery obszary: lasy, grunty rolne, nieużytki oraz Bagna Biebrzańskie, które ze względu na ich ekosystemy uważa się za najbardziej wartościowy jego obszar.
W parku rośnie wiele rzadkich gatunków roślin, z czego 9 umieszczonych jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin zagrożonych lub ginących. Kotlina Biebrzy stanowi także wyjątkową enklawę dla ptaków wodno-błotnych, a łącznie można tam zaobserwować aż 263 gatunki ptaków.

Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne, to na terenie parku najpopularniejsze są wodne szlaki kajakowe, których wytyczono ok. 130 km. Ponadto znajdują się tam 3 szlaki rowerowe, 18 szlaków lądowych oraz 8 ścieżek turystycznych. Chętni mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.
Czytaj także: Minął rok od pożaru, którym żyła Polska. Odwiedziliśmy Biebrzę, aby zobaczyć, jak odradza się natura
źródło: Strona Kampinoskiego Parku Narodowego, Strona Biebrzańskiego Parku Narodowego, Strona Wolińskiego Parku Narodowego, Strona Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Pieniński Park Narodowy