System certyfikatów covidowych działa! Oto, co oznacza dla Polski ukończenie testów

Agata Sucharska
Jak podało RMF FM, Polska zakończyła sukcesem przeprowadzony test pilotażowy certyfikatów covidowych, które mają ułatwić podróżowanie w te wakacje. Taką informację miał potwierdzić rzecznik KE Johannes Bahrke. Oto kolejne kroki, które są wymagane do wprowadzenia certyfikatów szczepień.
Unijny system certyfikatów Covid. Wiemy, kiedy podłączy się do niego Polska. Fot. travelwild / 123RF
W teście paszportów covidowych wzięło już udział 20 państw UE. We wtorek do testu przystąpiła także Polska. Weryfikowano jak działają one pod względem przekazywania informacji o szczepieniu na covid-19, nabytej odporności oraz negatywnym teście na koronawirusa. Wszystkie te dane ma weryfikować elektroniczna bramka.

– Test pilotażowy obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu. To także testy bezpieczeństwa – powiedział RMF FM rzecznik KE Johannes Bahrke. Podczas testu wykorzystywano sztuczne dane i klucze publiczne. Co oznacza, że obywatele nie brali w nich udziału.


Ze strony Unii Europejskiej wszystkie działania potrzebne do wdrożenia tego rozwiązania zostały już podjęte. Do pilotażowego testu systemu paszportów covidowych powinno przystąpić i pozytywnie go ukończyć jeszcze 7 państw. Potem rozporządzenie o certyfikatach szczepionkowych musi zostać jeszcze tylko przegłosowane przez PE. Początek sesji plenarnej zaplanowany jest na 7 czerwca.
Do wydania unijnych certyfikatów Covid muszą być też gotowe państwa. Będą musiały zdecydować jak zapewnić przystępną cenę testów na obecność koronawirusa. Jak informowaliśmy w naTemat europosłowie podjęli decyzję, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".

Państwa będą musiały też zdecydować o tym, czy brane pod uwagę będą szczepienia, inne niż te, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Chodzi m.in. o niektóre kraje, które korzystają też z chińskiego i rosyjskiego preparatu. Polska będzie mogła podłączyć się do systemu 1 czerwca. Paszport covidowy będzie funkcjonował pod postacią kodu QR i specjalnego identyfikatora.
Czytaj także: "Paszporty covidowe" warunkiem korzystania z usług. To już się dzieje w jednym z krajów UE