Powiedział, co myśli o episkopacie. Kim jest o. Adam Szustak, który podpadł abp Gądeckiemu?
Adam Szustak: młodość i powołanie
Adam Szustak urodził się 20 lipca 1978 roku w Myszkowie w województwie śląskim. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. Henryka Sucharskiego w swoim rodzinnym mieście. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Ostatecznie po dwóch latach opuścił seminarium i wstąpił do zakonu dominikanów.18 kwietnia 2004 przyjął śluby wieczyste, a 4 grudnia tego samego roku przyjął święcenia kapłańskie. W tym roku też ojciec Adam Szustak ukończył studia magisterskie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Adam Szustak: działalność duszpasterska
W latach 2007–2012 Adam Szustak był duszpasterzem we wspólnocie akademickiej “Beczka” w Krakowie, a także zainicjował powstanie w 2012 chrześcijańskiej fundacji “Malak”. W tym samym roku został delegowany do klasztoru w Łodzi i od tej pory zaczął działać jako kaznodzieja wędrowny i większość czasu spędza obecnie na rekolekcjach wyjazdowych, także poza granicami Polski. Pojawia się na wielu konferencjach i spotkaniach dla młodzieży. Dzięki swojej charyzmie i bezpośredniości porywa tłumy. W 2015 dominikanin wygłosił konferencję w ramach spotkania młodzieży Exodus Młodych, które odbyło się w dniach 1-4 lipca 2015 r. w Zamościu. Youtuber w sutannie
W 2014 r. ojciec Adam Szustak założył stronę internetową oraz kanał w serwisie YouTube o oryginalnej nazwie “Langusta na Palmie”. Dominikanin publikuje tam zarówno kazania i konferencje, jak i videoblogi. Szustak prowadził też wiele serii tematycznych np. z okazji Adwentu czy Wielkiego Postu. Kanał cieszy się dużą popularnością – ma 768 tys. subskrybentów. Najpopularniejsze wideo ma 8,8 mln wyświetleń. Na swojej stronie ojciec Szustak tłumaczy, skąd pomysł na nazwę kanału:W 2016 otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Grand Video Awards organizowanym przez magazyn Press, w kategorii Najlepszy Vlog za odcinek "Słoń” z cyklu “Dobranocka”W jednej z pierwszych katedr chrześcijańskich we włoskiej Akwilei znajduje się przedziwna mozaika przedstawiająca palmę, a na niej langustę. (...) Mozaika miała być pomocą szczególnie dla tych, którzy niewiele z głoszonej im chrześcijańskiej nauki rozumieli. Patrząc na ten obraz, mogli pomyśleć, że ich życie to życie w ciemności, w zimnie, jakie panuje na dnie morza, życie „denne”. Gdy się jednak ochrzczą i wejdą na drogę chrześcijańską, kiedy zaczną ufać Bogu i za Nim podążać, staną się jak ta langusta na palmie — wyniesieni ku górze, ku słońcu, ku ciepłu, ku szczęściu, osadzeni w miejscu, do którego nigdy by sami nie dotarli. Wszystko, co robię i mówię, jest próbą opowieści o czubku tej palmy, o jej rozkoszach i cudownościach, a przede wszystkim o Tym, który ją zasadził, pielęgnuje i dogląda oraz wprowadza ku górze denne langusty.