Kolonialne zbrodnie Niemców w Namibii. Oficjalnie uznano je za ludobójstwo

Agata Sucharska
Rząd federalny Niemiec uznał za ludobójstwo zbrodnie kolonialne popełnione ponad 100 lat temu przez Niemców na terenie dzisiejszej Namibii na grupach etnicznych Herero i Nama. W ciągu najbliższych 30 lat Niemcy zamierzają wesprzeć potomków ofiar kwotą 1,1 mld euro.
Kolonialne zbrodnie Niemców w Namibii. Rząd uznał je za ludobójstwo. Fot. Fanny Schertzer / Wikimedia Commons (zdjęcie ilustracyjne)
Jak podał w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, oba państwa porozumiały się w tej sprawie po prawie sześciu latach prowadzenia negocjacji. – Jestem zadowolony i wdzięczny, że udało się osiągnąć porozumienie z Namibią w sprawie tego, jak wspólnie poradzić sobie z najczarniejszym rozdziałem naszej wspólnej historii – powiedział.

Cesarstwo Niemieckie było potęgą kolonialną na terenie dzisiejszej Namibii w latach 1884-1915 i brutalnie tłumiło powstania miejscowej ludności. Ludobójstwo doprowadziło do niemal całkowitego go wyniszczenia Hererów, których liczba zmniejszyła się w okresie trwania konfliktu z 80 tysięcy do około 15 tys. "wygłodzonych uchodźców", później plemię Nama spotkało taki sam los.


Historycy uważali to wydarzenie za pierwsze ludobójstwo dokonane w XX w. – Teraz będziemy też oficjalnie nazywać te wydarzenia tym, czym były z dzisiejszej perspektywy: ludobójstwem. W świetle historycznej i moralnej odpowiedzialności Niemiec będziemy prosić Namibię i potomków ofiar o przebaczenie – podkreślił Heiko Maas.

Z kolei kwotę 1,1 mld euro, którą zapłacą Niemcy, nazwał "gestem uznania dla niezmierzonego cierpienia ofiar". Pieniądze te mają być inwestowane przez okres 30 lat przede wszystkim w projekty na terenach osiedlania się Herero i Nama. Nacisk zostanie położony przede wszystkim na reformę gruntów, rolnictwo, infrastrukturę wiejską i zaopatrzenie w wodę, a także na kształcenie zawodowe.

Oprócz tego pomiędzy państwami zostanie podpisana wspólna deklaracja polityczna, która ma zostać uroczyście podpisana w najbliższych dniach. Jej znaczącym elementem ma być jeszcze prośba o wybaczenie, która według nieoficjalnych medialnych doniesień ma zostać wygłoszona przez prezydenta federalnego Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera na posiedzeniu namibijskiego parlamentu.
Czytaj także: Odbudowa Pałacu Saskiego w ramach Polskiego Ładu za pieniądze z Berlina? Reakcja niemieckiego MSZ