Nowa sojuszniczka Kaczyńskiego. Kim jest Giorgia Meloni, z którą prezes PiS spotkał się w Warszawie?

Katarzyna Zuchowicz
Mówi się o niej, że jest wschodzącą gwiazdą skrajnej prawicy, choć w polityce obecna jest od 25 lat. Niektórzy kreślą nawet scenariusze, czy Giorgia Meloni mogłaby zostać pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch. To z nią spotkał się ostatnio prezes Kaczyński, a spotkanie w PiS określono jako bardzo ważne. Kim jest Gorgia Meloni, o której jeszcze możemy usłyszeć?
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderami Braci Włochów i hiszpańskiej partii Vox. Kim jest Giorgia Meloni? fot. screen/Facebook/Prawo i Sprawiedliwość
To nie było ich pierwsze spotkanie. Giorgia Meloni, liderka prawicowej partii Bracia Włosi, była już w Warszawie w 2019 roku, wtedy także spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim.

"Będziemy wspólnie budować Europę suwerennych narodów, która pamięta o swojej tożsamości i wierzy w realną gospodarkę. Umacniamy naszą pozycję w partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i zacieśniamy współpracę z niepodległościowcami z Wyszehradu” – pisała po spotkaniu na Twitterze.


W wywiadzie dla Polska Press nazwała wtedy prezesa PiS fascynującą i interesującą osobą.

"Polska jest najważniejszym państwem Grupy Wyszehradzkiej. A my obecnie traktujemy ją jako modelowy przykład tego, w jaki sposób można być w Europie, nie musząc jednocześnie prowadzić polityki na kolanach, lecz broniąc własnej tożsamości, tradycji, interesów oraz własnych granic" – stwierdziła po tamtym spotkaniu.

Meloni kontra Salvini

Jednak w powszechnym odbiorze nie bardzo dała się wtedy szerzej zapamiętać. Wśród Włochów, jako sojusznik PiS, zdecydowanie na plan pierwszy wybijał się były wicepremier i lider skrajnie prawicowej Ligi Matteo Salvini. Choć jednocześnie jego negocjacje z Kaczyńskim w Warszawie zakończyły się porażką, i tak przeciętny Polak bardziej mógł kojarzyć jego niż ją. Ale kto wie, czy Meloni nie zastąpi go jeszcze bardziej i szybciej? Od tamtego spotkania minęły dwa lata. W tym czasie 44-letnia Giorgia Meloni została przewodniczącą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, do których należy PiS – obie partie mają zresztą najwięcej europosłów w tej frakcji. Ale też w lokalnej polityce Meloni przyćmiła Salviniego. Jak pokazał ostatni, majowy sondaż "Corriere della Sera", to ona – po byłym premierze Włoch Giuseppe Conte – znalazła się na drugim miejscu najbardziej popularnych polityków w tym kraju, a jej partia Bracia Włosi należy do najszybciej rozwijających się we Włoszech.

W przeciwieństwie do Ligi Salviniego, która zalicza największe spadki. On sam w sondażu popularności spadł na czwarte miejsce.

Czy Meloni może zostać premierem


Jak to ma się do Polski? 29 maja Giorgia Meloni znów przyjechała do Warszawy. I znów – razem z liderem populistycznej, hiszpańskiej partii Vox, Santiago Abascalem – spotkała się z prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim. "Będzie trzecia siła Parlamentu Europejskiego?" – spekulowały potem media. Salviniego w Warszawie nie było, ale wiadomo, że on również złożył propozycję. Według niej nowa siła w PE miałaby się składać z przedstawicieli grup: Tożsamość i Demokracja, w której jest Liga Salviniego, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie jest PiS, Vox i Braci Włochów oraz Europejskiej Partii Ludowej.

O tym, że w komentarzach nie brak obaw o zwieraniu szyków przez prawicę, nie trzeba wspominać. Ale kim jest Gorgia Meloni, o której niektórzy piszą, że mogłaby zostać pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch?

Serwis Politico wskazuje, że oboje z Salvinim prowadzą zamaskowaną pod przykryciem przyjaznych gestów rywalizację o przywództwo na prawej stronie. Jej partia, która w 2018 roku zdobyła 4 proc. głosów, dziś może liczyć na ok. 18 proc. poparcia – to już tylko o ok. 4 proc. mniej niż Liga. "Lider najlepszej partii w bloku prawicowym prawdopodobnie zostanie premierem, jeśli sojusz ten wygra wybory parlamentarne, które mają się odbyć najpóźniej do czerwca 2023 roku. Jeśli Meloni wyjdzie na prowadzenia, to ona może zostać pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch" – czytamy.

Kim jest Giorgia Meloni


We Włoszech to wciąż rzadkość, że kobieta stoi na czele partii. A Meloni jest zaangażowana w działalność polityczną odkąd była nastolatką. "Wielbicielka Donalda Trumpa i węgierskiego premiera Viktora Orbana przez lata była polityczną podopieczną Gianfranco Finiego, polityka, który w latach 90. przekształcił postfaszystowski Włoski Ruch Społeczny w konserwatywny Sojusz Narodowy" – pisze o niej włoski dziennikarz Gabriele Catania.

Gdy miała 15 lat, wstąpiła do młodzieżówki skrajnie prawicowej partii Włoski Ruch Społeczny, która powstała w 1946 roku jako partia postfaszystowska. Gdy ruch rozwiązano, znalazła się w Sojuszu Narodowym i z ramienia tego ugrupowania była radną prowincji Rzym, a potem dostała się też do parlamentu. W czwartym rządzie Silvia Berlusconiego, do 2011 roku, była ministrem do spraw młodzieży.

Gdy rozpadł się Sojusz Narodowy, w 2012 roku współzakładała partię Bracia Włosi (Fratelli d'Italia od pierwszych słów włoskiego hymnu). I jak się wydaje, właśnie ma swój najlepszy czas.

Ugrupowanie, jak łatwo się domyślić, jest eurosceptyczne – w 2019 roku złożyło nawet w parlamencie projekt ustawy usuwający odniesienia do UE z włoskiej konstytucji – przeciwne ideologii gender, LGBT i wszystkiemu, co zagraża tradycyjnej rodzinie, sprzeciwia się też imigrantom. Podczas kampanii w 2018 roku towarzyszyła jej Rachele Mussolini, wnuczka Benito Mussoliniego, co też dużo o niej mówi.

"Pod względem kontaktu z wyborcami, mało kto może się z nią równać: robi sobie zdjęcia podczas przygotowywania pizzy w Neapolu czy spritzu w północnych Włoszech, jest bardzo aktywna w sieciach społecznościowych, a jej ostre wypowiedzi w parlamencie przyciągnęły uwagę (i krytykę) milionów Włochów. Ma milion zwolenników na Twitterze, tylko około 300 tys. mniej niż Salvini" – analizuje Catani w serwisie Forum.eu.

Dziś na Facebooku obserwuje ją ponad 2,2 mln użytkowników. W Polsce na pewno też ma swoje grono fanów, choć sojusz z podobnymi partiami budzi nie mniejszy niepokój.