Niecodzienna wypowiedź księdza. Aż trudno uwierzyć, do czego porównał szczepienia przeciw COVID-19

Sebastian Kaniewski
Kuria Metropolitalna w Lublinie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski postanowili całkowicie odciąć się od kontrowersyjnych słów ks. prof. Tadeusza Guza, który porównał szczepienia na COVID-19 do nazistowskich zbrodni. W oświadczeniu obu wyżej wspomnianych instytucji czytamy, że "duchowny nadużywa autorytetu kapłana i profesora".
Kuria Metropolitalna w Lublinie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski postanowili całkowicie odciąć się od kontrowersyjnych słów ks. prof. Tadeusza Guza, który porównał szczepienia na COVID-19 do nazistowskich zbrodni. Fot. YouTube / Tylko prawda jest ciekawa II
Przypomnijmy, że w przeszłości ks. prof. Tadeusz Guz kilkukrotnie już kontrowersyjnie wypowiadał się na temat pandemii koronawirusa. Duchowny wielokrotnie przyznawał, iż jego zdaniem decyzje dot. ograniczeń liczby wiernych w kościołach "są bezsensowne".

– Zakazami, do których państwo nie ma prawa, kompletnie się nie przejmujcie. Róbcie to, do czego Bóg was powołuje, a jak was zapytają jakieś służby, dlaczego pracujecie, skoro jest zakaz, to powiedzcie: bo my pracujemy dla Boga, a nie dla diabła jak wy – mówił ks. Guz.
Duchowny podczas innego z kazań porównał szczepienia na COVID-19 do nazistowskich zbrodni z okresu II wojny światowej.


– To jest zbrodnia. I słusznie prezydium Konferencji Episkopatu Polski ostrzegło nas, że katolik w swoim sumieniu katolickim, jeżeli ma dobrze je uformowane, nie może przyjąć szczepionki, której elementem jest uśmiercone ciało nienarodzonych braci i sióstr. Za takie procedery zaraz po zakończeniu II wojny światowej, za tego typu praktyki unicestwiania ludów i narodów, wytoczono ich architektom, zbrodniarzom, proces norymberski – mówił ks. Guz.

Na jego słowa postanowiła zareagować Kuria Metropolitalna w Lublinie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

"Wykorzystywanie autorytetu kapłana oraz profesora do promowania postaw stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia w obliczu pandemii koronawirusa jest nadużyciem i należy je traktować jako naganne, oraz skrajnie nieodpowiedzialne. Osoby zachęcające do zachowań zagrażających życiu i zdrowiu, a tym samym sprzecznych z piątym przykazaniem Dekalogu, nie reprezentują świata akademickiego, ani tym bardziej Kościoła" – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez Kurię i KUL.

Czytaj także: "Kompletnie się nie przejmujcie, my pracujemy dla Boga". Ks. Guz ostro o rządowych restrykcjach