Wpadka wielkiego faworyta tuż przed Euro 2020. Siedem goli i triumf Szwajcarów

Reprezentacja Belgii tylko zremisowała 1:1 (1:0) z Grecją w swoim pierwszym sparingu przed Euro 2020. Czerwone Diabły uważane są za faworyta turnieju i kandydata do gry w finale turnieju. Swoje towarzyskie potyczki przed ME wygrały Szwajcaria, Ukraina oraz Turcja.
Reprezentacja Belgii to wielki faworyt Euro 2020 i kandydat do miejsca w czwórce Fot. Belgian Red Devils
Reprezentacja Belgii, trzecia drużyna ostatniego mundialu w Rosji i wielki faworyt Euro 2020, w swoim pierwszym sparingu przed turniejem mierzyła się w Brukseli z Grecją. Czerwone Diabły prowadziły do przerwy, bramkę strzelił Thorgan Hazard w 20. minucie spotkania. Po zmianie stron było jednak dużo słabiej, bo trener Roberto Martinez sięgnął po zmiany.

Rezerwowi w składzie Czerwonych Diabłów nie zachwycili, dali sobie wbić w 66. minucie bramkę, a na listę strzelców wpisał się Georgios Tzavellas. Zespół zagrał w eksperymentalnym składzie, bez kilku gwiazd i to mogło się odbić na jego postawie. Do ME jest jeszcze sporo czasu, Belgów w finałach czeka walka z Danią, Finlandią oraz Rosją.

Efektownie swój sparing wygrali Szwajcarzy, którzy zagrali w czwartek z Liechtensteinem i zmiażdżyli kopciuszka aż 7:0. Wynik w 19. minucie gry otworzył Mario Gavranovic, ale do przerwy więcej goli nie padło. Po zmianie stron snajper skompletował hat-tricka, dwa gole dorzucił Christian Fassnacht, a po jednym Edimilson Fernandes i rywale po trafieniu samobójczym.

Dla Helwetów był to drugi mecz kontrolny przed ME, pod koniec maja ograli 2:1 Amerykanów, więc w czwartek trener Vladimir Petković dał pograć zmiennikom. Podczas Euro 2020 Szwajcarię czeka walka w grupie A z Włochami, Turcją oraz Walią. Ich rywale, reprezentacja Turcji, również rozgrywali mecz towarzyski w czwartek.

W Paderborn ekipa Senola Gunesa ograła 2:0 (0:0) Mołdawię po bramkach Cengiza Ungera oraz Buraka Yilmaza. Turcja ma za sobą już trzeci mecz kontrolny, wcześniej zremisowała 0:0 z Gwineą oraz pokonała pod koniec maja Azerbejdżan 2:1. Niektórzy eksperci w tej drużynie upatrują czarnego konia Euro. Na razie Turcja jednak nie zachwyca.

Swój pierwszy sparing przed Euro 2020 wygrała reprezentacja Ukrainy, która w Dniepropetrowsku wygrała 1:0 z Irlandią Północną. Jedynego gola dla naszych sąsiadów zdobył w 10. minucie meczu Ołeksandr Zubkow. Ukraina w finałach ME zmierzy się w fazie grupowej z Holandią, Austrią oraz Macedonią w grupie C i będzie faworytem do awansu.