Siostra Małgorzata Chmielewska dla naTemat: Ludzi biednych jest łatwo zniewolić rozdawnictwem

redakcja naTemat
Jacek Pałasiński w naszym wideopodcaście "Allegro ma non troppo" tym razem wyjątkowo wybrał się poza nasze studio, żeby przeprowadzić rozmowę z kolejną wybitną osobą, a mianowicie, siostrą Małgorzatą Chmielewską. Poruszył z nią wiele tematów, od świętości i pomocy bliźnim po obecną władzę. I to ten ostatni wątek z pewnością nie spodoba się lokatorom budynku przy Nowogrodzkiej. Zapraszamy do oglądania.
Siostra Małgorzata Chmielewska w rozmowie z Jackiem Pałasińskim fot. naTemat.pl

O świętości i Kościele

– Nie ma świętości, bez miłości bliźniego, tego się zrobić nie da – mówi w rozmowie z Jackiem Pałasińskim w podcaście "Allegro ma non troppo" siostra Małgorzata Chmielewska.

Tym razem rozmowa na tematy lekkie oraz te bardziej poważne odbyła się poza studiem naTemat, w Nagorzycach, w fundacji Katolicka Wspólnota Chleb Życia. Siostra opowiedziała trochę o jej działalności oraz pomocy dzieciom i młodzieży.

– Prowadzimy przedszkole i świetlicę dla dzieci. Mamy dla nich różnego rodzaju zajęcia dodatkowe od nauki gry na instrumencie, naukę angielskiego, po różne rozrywki jak sportowe i artystyczne – opowiada siostra Chmielewska.

Kierowana przez nią fundacja prowadzi 11 domów, które udziela się pomocy około 300 podopiecznym i potrzebującym. – Do tego wspieramy rodziny, które są poza naszymi domami, rozwozimy im jedzenie, środki czystości. Mamy fundusz stypendialny, który obejmuje kilkaset dzieci i młodzieży. Mamy też fundusz dla niepełnosprawnych, bo wysokość jałmużny, która państwo daje niepełnosprawnym, nie pozwala na godne życie – dodaje siostra Chmielewska.

Zależność od socjali

I to nie były jej jedyne, gorzkie słowa, które wypowiedział w tej rozmowie pod adresem rządu. W jej przemówieniu, które do tej pory powtarzają sobie ekonomiści, mówiła o kwestii wolności i pieniędzy.

– Ludzi, którzy nie mają pieniędzy, bardzo łatwo zniewolić, na przykład rozdawnictwem. O to chodzi, żeby człowiek miał swoją niezależność finansową i nie był zależny od prądów politycznych. Ja to widziałam doskonale w Belgii, myśmy tu (w Polsce - red.) nie poszli daleko od tego – stwierdziła siostra Chmielewska i opowiedziała, jak "socjale" w Belgii zniszczyły kilka pokoleń ludzi.

– Mieliśmy dom w Belgii, po jezuitach i to było w części kraju, gdzie od lat rządzili socjaliści. Kolejne pokolenia żyły tam z zasiłków. Wśród młodzieży bardzo dużo było narkotyków i samobójstw, ponieważ te "socjale" wystarczały tylko, żeby żyć, ale nie żyć godnie, czyli tak, że człowiek nie będzie uczestniczył w życiu edukacyjnym, kulturowym, gospodarczym, bo on sam z siebie nic nie daje. Potrzeba tworzenia jest w każdym człowieku – dodała i odniosła się też do problemu w Polsce.

Jej zdaniem ludzie żyją w przekonaniu, że jeśli będą głosować na partię, która im dała pieniądze, to stracą te zasiłki. – Oni nie zostali przygotowani do samodzielnego życia w społeczeństwie. Wobec tego są cały czas od tego zależni – podkreśla.


POSŁUCHAJ


Siostra Małgorzata Chmielewska – polska zakonnica, prezeska Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia, przełożona polskiego oddziału Wspólnoty Chleb Życia, wielokrotnie wyróżniana za jej pracę na rzecz pomocy bliźnim.

Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

"Allegro ma non troppo", czyli godzina z Jackiem, to nowy podcast naTemat.pl, w którym znakomity dziennikarz Jacek Pałasiński, rozmawia z wybitnymi osobistościami na istotne tematy, z lekkim przymrużeniem oka. Samo "allegro ma non troppo" to termin muzyczny, który potocznie oznacza "wesoło, ale nie za bardzo" i taki też jest motyw przewodni podcastów Pałasińskiego.
Czytaj także: Siostra Chmielewska o pracy z księdzem-pedofilem. Zdradziła, co w tej sprawie "robiła" diecezja