Niemcy wywalczyli mistrzostwo Europy. Młodzi piłkarze lepsi od rywali z Portugalii

Reprezentacja Niemiec pokonała 1:0 (0:0) Portugalię w niedzielnym finale młodzieżowych mistrzostw Europy. Jedynego gola w rozegranym w Ljubljanie finale Euro U21 zdobył w 49. minucie Lukas Nmecha, piłkarz Manchesteru City. Jego zespół wystąpił w finale Euro po raz trzeci z rzędu.
Niemcy ograli w finale Portugalię i po raz trzeci w historii wygrali Euro U21 Fot. UEFA
W finale Euro U21, który rozegrano w niedzielę w Ljubljanie, Niemcy mierzyli się z Portugalią. Nasi zachodni sąsiedzi wyrzucili za burtę w drodze do finału Danię (3:2) oraz Holandię (2:1), Seleccao eliminowali Włochów (5:3) oraz broniącą tytułu Hiszpanię (1:0). Faworyta starcia o złoto wskazać było ciężko, siły wydawały się bardzo wyrównane.

Portugalia jako pierwsza mogła wyjść na prowadzenie, Diogo Dalot świetnie przedzierał się pod bramkę rywali, ale ci zdołali go w ostatniej chwili zatrzymać. W odpowiedzi w poprzeczkę trafił 18-letni Florian Wirtz, złote dziecko niemieckiej piłki. Do końca pierwszej połowy niemiecka kadra przeważała, ale gole nie padły.

Strzelanie zaczęło się po przerwie, już w 49. minucie Lukas Nmecha znalazł się sam na sam z Diogo Costą i otworzył wynik meczu finałowego. Portugalia ruszyła więc do ataku, ale kolejne akcje nie przyniosły zagrożenia i tym bardziej gola. A Niemcy dwa razy kapitalnie kontrowali i dwa razy Karim Adeyemi w idealnych okazjach nie potrafił pokonać Diogo Costy.

Wreszcie sędzia Giorgi Kruaszwili zakończył spotkanie i reprezentacja Niemiec po raz trzeci w historii oraz po raz drugi w ciągu ostatnich czterech lat wywalczyła mistrzostwo Europy do lat 21. Portugalia zagrała w finale po raz trzeci i trzeci raz przegrała decydującą batalię o tytuł. Najwięcej triumfów w historii mają Włosi oraz Hiszpanie, którzy pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.