Na granicach wraca normalność. Aktualne zasady podróży do Niemiec, Czech oraz na Słowację i Ukrainę

Jakub Noch
Coraz łatwiej podróżuje się po Europie. W ostatnich dniach szczególnie istotne zmiany zaszły w przepisach regulujących podróże do państw sąsiadujących z Polską. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można teraz przekroczyć granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją oraz Ukrainą.
Jakie są aktualne zasady podróży do Niemiec, Czech oraz na Słowację i Ukrainę? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości dotyczące wjazdu z Polski do państw sąsiedzkich. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Polskie statystyki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i śmiertelności COVID-19 konsekwentnie przynoszą optymistyczne wieści, wskazujące na to, że nad Wisłą pandemia przygasa. Ten fakt sprawia, że Polska znajduje się na coraz większej liczbie tzw. zielonych list.

Koronawirus i COVID-19 a podróże: aktualne obostrzenia w podróżowaniu do państw sąsiadujących z Polską

W ostatnich dniach istotnie zmieniły się zasady podróżowania po całej Europie, a przede wszystkim do sąsiedzkich państw Polski. Do Niemiec, Czech oraz na Słowację i Ukrainę można przybyć już znacznie łatwiej niż dotąd. I to także w celach turystycznych!


Zasady podróży do Niemiec

W tak zwanych "normalnych czasach" granica polsko-niemiecka tętni życiem, w obie strony będąc przekraczana w każdym możliwym miejscu. Przed laty włączenie Polski do Strefy Schengen dla tego odcinka granicznego było epokowym wydarzeniem, które ułatwiło życie po obu stronach Odry i Nysy.

Przez ostatnie ponad poł roku podróżowanie między Polską a Niemcami bywało jednak prawdziwym utrapieniem ze względu na - momentami znacząco różne - obostrzenia epidemiczne. Wszystko zmieniło się jednak 30 maja, gdy Niemcy wykreśliły Polskę z listy obszarów ryzyka. Kto wybiera się do Niemiec, ten musi jednak zwrócić uwagę na fakt, iż inaczej traktowani są tam Polacy przybywający drogą lotniczą, a inaczej ci, którzy znad Wisły przyjechali samochodem.

Wjazd do Niemiec samochodem

Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami dotyczącymi podróżowania do Republiki Federalnej Niemiec, Polacy przekraczający granicę drogą lądową zwolnieni są praktycznie z wszystkich epidemicznych wymogów.

W takiej sytuacji przy wjeździe do Niemiec nie trzeba już legitymować się negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Nie ma także obaw o to, że przekroczenie granicy z RFN zakończy się wysłaniem na przymusową kwarantannę. Od 30 maja podróż do Niemiec drogą lądową nie wymaga już nawet wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Podróż do Niemiec samolotem

Inne zasady obowiązują jednak tych, którzy z Polski do Niemiec postanowią udać się samolotem. Na pokład maszyny lecącej do Berlina, Frankfurtu nad Menem, Dortmundu, Monachium i innych niemieckich miast podróżni zostaną wpuszczeni tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu koronawirusowego (antygenowego wykonanego w ciągu 48h przed wejściem na pokład lub PCR nie starszego niż 72h).

Jak można się domyślić, jest jednak kilka grup osób, które są zwolnione z obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa podczas podróży samolotem do Niemiec. Są to:


Zasady podróży do Czech

Dla tych, którym zależy przede wszystkim na podrównaniu do Republiki Czeskiej, mamy najlepsze wiadomości. Już od początku czerwca bezproblemowy wjazd do tego państwa z Polski był możliwy na podstawie negatywnego wyniku testu na koronawirusa oraz dla osób zaszczepionych choćby pierwszą dawką preparatu przeciw COVID-19, jeśli od zabiegu minęły co najmniej 22 dni. Jednak 14 czerwca 2021 roku rząd w Pradze wpisał Polskę na zielona listę krajów bezpiecznych. A to oznacza, że do Czech w każdym celu można udać się już bez żadnych ograniczeń! Dotyczy to zarówno wjazdu drogą lądową, jak i lotów z Polski do Pragi, Ostrawy czy Brna.

Zasady podróży na Słowację

Od 14 czerwca na słowackiej zielonej liście krajów bezpiecznych również można znaleźć pozycję "Rzeczpospolita Polska", ale nie oznacza to, że Polaków podróżujących na Słowację nie obowiązują już żadne obostrzenia.

Ogólne zasady wjazdu na Słowację

Przede wszystkim przed przekroczeniem polsko-słowackiej granicy trzeba wypełnić kwestionariusz rejestracyjny e-Hranica. Oprócz tego konieczne jest spełnienie wymogu, by ostatnie 14 dni przed wjazdem na Słowację przebywać tylko i wyłącznie w państwach z zielonej listy. To jednak nie wszystkie wymagania wobec tych, którzy po przybyciu z Polski chcą uniknąć skierowania przez słowackie służby na przymusową kwarantannę. Od pełnoletnich osób przekraczających polsko-słowacką granicę wymagane jest także, by okazały:

lub lub

Na Słowację samolotem

Pewne dodatkowe obostrzenia w podróży na Słowację obowiązują tych, którzy chcieliby udać się tam samolotem. Lądowanie w Bratysławie, Koszycach czy Popradzie musi poprzedzić wypełnienie jeszcze jednego elektronicznego formularza lokalizacyjnego, który znajduje się w serwisie słowackiego Ministerstwa Transportu i Budownictwa.

Zasady podróży na Ukrainę

Luzowanie obostrzeń epidemicznych w sprawie podróży znacząco ułatwia także życie na granicy polsko-ukraińskiej. Ostatnie decyzje w tej sprawie rząd w Kijowie podjął 7 czerwca. O wjeździe lub locie na Ukrainę bez żadnych ograniczeń wciąż nie ma mowy, ale jest dużo łatwiej niż jeszcze kilka tygodni temu.

Z przymusu udania się na kwarantannę po przekroczeniu granicy z Ukrainą zwolnieni są Polacy, którzy są w stanie okazać:

lub

Oprócz tego każdy podróżujący na Ukrainę zobowiązany jest do wykupienia polisy ubezpieczeniowej, która pokryje koszty ewentualnej kwarantanny lub leczenia COVID-19 w ukraińskim szpitalu.