Raś zasili szeregi Koalicji Polskiej-PSL. Wcześniej został wykluczony z Platformy

Agata Sucharska
Miesiąc temu informowaliśmy, że poseł Ireneusz Raś został wykluczony z Platformy Obywatelskiej. Z informacji dostępnych na stronie Sejmu wynika, że polityk dołączył w środę do klubu Koalicji Polskiej-PSL.
Wykluczony z PO Ireneusz Raś przeszedł do klubu Koalicja Polska-PSL. Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta
Przypomnijmy, że Ireneusz Raś i Paweł Zalewski zostali wykluczeni z Platformy Obywatelskiej z powodu "braku lojalności wobec koleżanek i kolegów z partii", a także za "działania na jej szkodę". Według rzecznika PO Jana Grabca miały one polegać na "wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych".

Obaj posłowie złożyli odwołania do Krajowego Sądu Koleżeńskiego przekonując m.in., że spotkała ich zbyt surowa kara. Pierwsze rozprawy mają się odbyć 28 czerwca. Tymczasem nie czekając na wynik rozprawy Ireneusz Raś zdecydował się na dołączenie do klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Klub z nowym członkiem będzie liczył 24 posłów.


– Klub parlamentarny Koalicja Polska się poszerzył. My od początku mówiliśmy, że chcemy budować racjonalne centrum, też chadecką odpowiedź na oczekiwania Polaków i cieszymy się, że Ireneusz Raś podjął decyzję o tym, aby wspólnie z nami budować ten centrowy, centroprawicowy projekt, który ma szansę odbierać głosy PiS – skomentował przejście Rasia cytowany przez Onet rzecznik PSL Miłosz Motyka.
Według rzecznika ludowców Raś wstąpił jedynie do klubu, a nie do partii. – Klub Parlamentarny Koalicja Polska to jest kilka środowisk, Unia Europejskich Demokratów, którą reprezentuje, chociażby pan poseł Jacek Protasiewicz i wicemarszałek Senatu Michał Kamiński; to są posłowie niezależni, ale są to też posłowie związani z Markiem Biernackim, byli posłowie PO. Teraz jest też Ireneusz Raś – dodał.

Kim jest Ireneusz Raś?

Ireneusz Raś urodził się w 1972 roku w Proszowicach. W 1998 roku został absolwentem Wydziału Historii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Najpierw należał do Porozumienia Centrum, potem zaś do Prawa i Sprawiedliwości, z którego ramienia został wybrany radnym Krakowa w latach 2002-2005.

W Sejmie VIII kadencji objął stanowisko szefa Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz członka Komisji Łączności z Polakami za Granicą. W 2019 roku ubiegał się o reelekcję z list Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także: Kolejny transfer z KO do ruchu Hołowni. Do Polski 2050 dołącza trzech nowych członków