Monstera to królowa domowych roślin. Wszystko, co musisz wiedzieć o jej pielęgnacji
Moda na “urban jungle” trwa w najlepsze. Wielki powrót roślin do domów i motywów związanych z naturą rozpoczął się około 3 lat temu. Trend idealnie wpisał się w czas pandemii i lockdownu, kiedy zamknięci w czterech ścianach potrzebowaliśmy bliskości z przyrodą i zajęcia. Pielęgnacja roślin często jest dużym wyzwaniem. Królową wśród domowych roślin została monstera.
Urban jungle.•Fot. 123rf.com/ Katarzyna Białaszewicz
Monstera: pochodzenie
Monstery uznawane są za jedne z najpiękniejszych roślin, które można uprawiać w zamkniętej przestrzeni. Pochodząca z Meksyku roślina o charakterystycznych pnączach naturalnie występuje w lasach tropikalnych. Jednak doskonale aklimatyzuje się w zamkniętej przestrzeni. Monstera często wybierana jest jako roślina ozdobna do biur i mieszkań. Nie ma dużych wymagań, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji może uschnąć lub nabawić się choroby. Znanych jest około 50 gatunków tej rośliny, jednak najbardziej popularna jest monstera dziurawa o sercowatych listach, na których pojawiają się wycięcia i charakterystyczne dziury.
Naturalnie może osiągnąć duże rozmiary, jeśli znajdzie korzystne warunki do rozwoju i miejsce, po którym będzie mogła się pnąc. W domowych warunkach, przy odpowiednio silnej podporze, może osiągnąć wysokość nawet do 2 metrów. Monstery kwitną, jednak częściej w naturalnych tropikalnych warunkach, niż w zamkniętych przestrzeniach.
Monstera: jaką wybrać?
W sklepach ogrodniczych i supermarketach monstery są sprzedawane w wysokości ok. 50 cm. Już na etapie zakupu powinniśmy dokładnie przyjrzeć się roślinie, bo może mieć lewozauważalne zmiany na liściach, które w konsekwencji doprowadzą do uschnięcia. Należy wybierać tylko rośliny o nieuszkodzonych liściach. Naturalne dziury w liściach można łatwo odróżnić od uszkodzeń – gdyż te mają brązowe brzegi.Przed zakupem monstery warto zastanowić się, czy zapewnimy jej warunki do prawidłowego funkcjonowania, przede wszystkim odpowiedni metraż mieszkania lub biura. Monstera potrzebuje także optymalnej temperatury oraz nasłonecznienia.
Monstera.•Fot. 123rf.com/ loulouvonglup
Jak dbać o monsterę?
Monstera nie lubi być narażana na bezpośrednie promienie słoneczne, najlepiej rośnie w miejscu oddalonym od okna o 2-3 m. Nie spełnienie tego wymagania i zbyt silne nasłonecznienie może spowodować przypalenie liści. Objawia się to przez żółte plamy na liściach i dodatkowe dziury. Jednak należy pamiętać, że roślina potrzebuje światła do rozwoju, przez zbyt małą ilość Słońca, liście monstery pozostają małe i czasem więdną. Warto zadbać też o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Latem dla monstery optymalne są 20-24 stopnie Celsjusza, a zimą 15 stopni. Monsterze nie może być za zimno, zbyt niska temperatura powoduje ciemne plamy na liściach.
Roślina jest wrażliwa na przeciągi, dlatego nie należy stawiać jej przy uchylanym oknie. Z drugiej strony dobrze znosi suche powietrze, a nawet kurz w zakładach produkcyjnych.
Monstera: podlewanie
Kluczowe w pielęgnacji monastery jest odpowiednie podlewanie. Roślina ta nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, dlatego należy uważać, aby jej nie przelać. Podlewanie monstery zależy od pory roku.- wiosną i latem – najlepiej podlewać ją obficie nie więcej niż raz w tygodniu, a po 30-60 minutach należy wylać nadmiar wody z podstawki donicy, aby jej nie przelać.
- jesienią i zimą – rozpoczyna się tzw. okres wegetatywny, kiedy należy ograniczyć podlewanie monstery. Wystarczy ją nawadniać raz na 10-14 dni, ale tylko wtedy gdy wierzchnia warstwa ziemi w donicy zdąży już przeschnąć.
Ziemia i podłoże dla monstery
Monstera dobrze czuje się w przepuszczalnym podłożu torfowym. Najważniejsze jest, aby wybrane podłoże zapewniało jednocześnie umiarkowaną wilgotność i nie pozwalało na zatrzymanie zbyt dużej ilości wody, bo może to doprowadzić do gnicia korzeni. Oprócz torfu dobrym podłożem dla monstery jest perlit, kompost, keramzyt i piasek. A dodatek do niego włókien lub zrębek kokosowych pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Monstera: nawóz
Odpowiednie podłoże i rozsądne podlewanie monstery to już połowa sukcesu, ale warto też zadbać o nawóz. Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych. Dobrym rozwiązanie jest płynny nawóz, który dodaje się do wody podczas podlewania rośliny. Podobnie, jak przy podlewaniu, istotna jest pora roku. Wiosną i latem nawóz należy stosować co dwa tygodnie. Jesienią i zimą, czyli w okresie wegetacji roślin, nawożenie należy wstrzymać. Monstery, które stoją w cieniu powinny być rzadziej nawożone - raz na trzy tygodnie.
Kiedy i jak przesadzać monsterę?
Przesadzanie monstery zależy od jej wieku. Młode rośliny, który osiągnęły wysokość do jednego metra można przesadzić, co najwyżej raz do roku, przez około pierwsze dwa, trzy lata jej życia. Po wsypaniu nowej gleby trzeba dokładnie zakryć korzenie rośliny, aby nie wystawały i poczekać z pierwszym podlewaniem 48 godzin. Przesadzanie zaleca się w miesiącach wiosennych, kiedy roślina dopiero rozpoczyna intensywny okres wzrostu po zimie.Nie muszą być przesadzane starsze rośliny z solidnymi pędami i rozłożystymi liśćmi. Wystarczy zdjąć górną warstwę ziemi o grubości około 2-3 cm i podmienić ją na nową, aby była bogatsza w składniki odżywcze.
Monstera: podpora
Rośliny te w warunkach naturalnych pną się po sąsiednich obiektach lub po innych roślinach, dlatego w warunkach domowych tez warto zadbać o odpowiednią podporę. Świetnie sprawdzą się w tej roli bambusowe lub drewniane paliki albo tyczki ogrodowe, najlepiej jeśli będą owinięte matą kokosową lub mchem. Pnącza monstery do podpory najlepiej przywiązać drutem florystycznym lub sznurkiem. Co robić gdy niszczeją liście monstery?
Niewiedza lub niezastosowanie wszystkich elementów pielęgnacji może doprowadzić do obumierania roślin. Zły wygląd liści świadczy o błędach w dbaniu o monsterę.- Liście małe i bez dziur to efekt zbyt małej ekspozycji na słońce.
- Żółte i brunatne liście alarmują o przelaniu rośliny w wyniku zbyt obfitego lub zbyt częstego podlewania.
- Gdy monstera zwija liście może to świadczyć o wyborze nieodpowiedniego miejsca lub zbyt ciężkim, nieprzepuszczalnym podłożu.
- Żółte plamy to efekt przypalenia rośliny przez ekspozycję w nasłonecznionym miejscu.
- Ciemne plamy świadczą najczęściej o przechowywaniu monstery w za chłodnym pomieszczeniu.