Prof. Ryszard Piotrowski dla naTemat: "Pobłądzili ci, którzy traktują Konstytucję jak instrument"

redakcja naTemat
W ostatnim podcaście naTemat Jacka Pałasińskiego "ALLEGRO MA NON TROPPO" gościem był prof. Ryszard Piotrowski – konstytucjonalista, profesor Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowa dotyczyła specjalizacji profesora, czyli Konstytucji Rzeczpospolitej Polski, m.in tego, dlaczego jest ona tak ważnym dla państwa dokumentem. Zapraszamy do oglądania i słuchania.
Gościem podcastu naTemat Jacka Pałasińskiego "ALLEGRO MA NON TROPPO" był prof. Ryszard Piotrowski. fot. naTemat.pl
Na początku rozmowy Jacek Pałasiński zapytał prof. Ryszarda Piotrowskiego, co czuje, gdy widzi i słyszy o tym, jak polska policja traktuje demonstrantów protestujących ws. konstytucji. Wyznał, że nie towarzyszą mu wtedy tylko negatywne emocje. – To jest niezwykłe, że są jeszcze na tym świecie ludzie, którzy uważają za swój obowiązek, żeby bronić wartości – powiedział prof. Piotrowski.

Jacek Pałasiński zadał także profesorowi kluczowe dla wielu osób pytanie – dlaczego Konstytucja, czyli akt prawny, który ma niecałe 300 lat, jest tak ważnym dla państwa dokumentem?
Prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista
w wideopodcaście "ALLEGRO MA NON TROPPO"

Mamy u Homera takie odróżnienie: obcych – barbarzyńców, które polega na tym, że u nich prawo nie włada (...) A my mamy w naszej Konstytucji, że Rzeczpospolita jest państwem prawa (...) To jest ta idea, która zakłada, że władza ma podlegać regułom, które są ustanowione przez wszystkich.

Dziennikarz zapytał także, w jaki sposób polskie społeczeństwo, zboczyło ze ścieżki, które niegdyś doprowadziło Polskę od władzy absolutnej do państwa prawa. Profesor nie szukałby winy w obywatelach.

– Myśmy wcale nie pobłądzili. Pobłądzili ci, którzy traktują Konstytucję jako instrument, jak narzędzie. Pobłądzili ci, którzy uważają, że rządy prawa polegają na tym, że rząd rządzi prawem – skomentował profesor.

Prof. Ryszard Piotrowski – polski prawnik i jeden z najsłynniejszych polskich konstytucjonalistów. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także autorem książek poświęconych problematyce prawa konstytucyjnego.

Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

"Allegro ma non troppo", czyli godzina z Jackiem, to nowy podcast naTemat.pl, w którym znakomity dziennikarz Jacek Pałasiński, rozmawia z wybitnymi osobistościami na istotne tematy, z lekkim przymrużeniem oka. Samo "allegro ma non troppo" to termin muzyczny, który potocznie oznacza "wesoło, ale nie za bardzo" i taki też jest motyw przewodni podcastów Pałasińskiego.

POSŁUCHAJ

Czytaj także: Bogdan Miś dla naTemat: To już nie jest to samo dziennikarstwo co 60 lat temu