Zanurz się w lekturze na plaży na dobre. 10 książek idealnych na letnie zaczytanie

Maja Mikołajczyk
Lato to idealna pora, by nadrobić książkowe zaległości – zarówno te lżejsze, jak i poważniejsze. Polecamy 10 książek, dzięki którym z łatwością wsiąknięcie w lekturę i zanurzycie się w opowiadanych przez autorów i autorki historiach.
10 najlepszych książek na lato. Fot. Pexels/ Toa Heftiba Şinca
Wakacje to czas, kiedy wiele osób znajduje wreszcie czas na upragnioną lekturę. Książka na plażę to niemal osobny typ literatury. Wiadomo, że nie powinna być zbyt ciężka: zarówno dosłownie, pod względem gabarytów, jak i treści, która musi sprostać licznym plażowym rozpraszaczom. Przedstawiamy listę 10 najlepszych lektur na plażę – powinny poradzić sobie z tym zadaniem doskonale.
10 najlepszych książek na lato

Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charlesa Sobhraja

Julie Clark, Richard Neville

"Wąż" był jednym z kwietniowych hitów Netflixa. Serial oparty na życiorysie jednego z najniebezpieczniejszych przestępców grasujących na terenie Azji, czyli Charlesie Sobhraja zahipnotyzował widzów nie tylko postacią charyzmatycznego zbrodniarza, ale także upalnym krajobrazem Azji. Dodajmy, że całkowicie wykreowanym – zdjęcia wykonano w podlondyńskim studiu filmowym.


"Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charlesa Sobhraja" to pozycja true crime, napisana przez dziennikarza i reporterkę, którzy stanęli oko w oko z Wężem podczas rozmów w więzieniu. Książka poszerza część wątków znanych z serialu oraz prezentuje wątki sprawy Sobhraja, których w produkcji Netflixa nie udało się już zawrzeć.

Tangerynka

Christine Mangan

Alice mieszka w marokańskim Tangerze ze swoim mężem, który jest szalenie przystojny i diabelnie... despotyczny. Młodej kobiecie trudno odnaleźć się w nowym mieście, a sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy niespodziewanie pojawia się w nim jej dawno niewidziana koleżanka ze studiów, którą Alice podejrzewa o mordercze skłonności.

"Tangerynka" idealnie sprawdzi się na lato zarówno ze względu na upalne miejsce akcji powieści, jak i zagadkową, wciągającą fabułę, która przez cały czas każe czytelnikom zadawać sobie pytanie – czy główna bohaterka faktycznie jest w niebezpieczeństwie, czy jest tylko ofiarą swoich urojeń?

Moje życie w drodze

Gloria Steinem

Gloria Steinem to jedna z naczelnych feministek drugiej fali. Słynna założycielka funkcjonującego do dziś czasopisma "Ms." w swojej książce opisała walkę o prawa kobiet i żmudne przebijanie się do świata polityki, który w latach 70. XX wieku jeszcze bardziej była zdominowany przez mężczyzn.

Steinem opisuje także swoje barwne i pełne podróży życie, zachęcając młode kobiety, by podążały własnymi ścieżkami. Lekturę warto uzupełnić seansem serialu HBO "Mrs. America", w którym postać Glorii gra jedną z kluczowych ról.

Moja kuzynka Rachela

Daphne du Maurier

Najbardziej znaną powieścią Daphne du Maurier jest "Rebeka", która jest słynna przede wszystkim dzięki swojej Oscarowej adaptacji w wykonaniu Hitchcocka, a w ostatnim czasie również za sprawa miernej realizacji Netflixa. "Moja kuzynka Rachela" również została przeniesiona na ekran, jednak jej adaptacje nie przyniosły aż takiego rozgłosu, choć jest równie intrygującą powieścią.

Do Filipa wprowadza się jego daleka krewna, wdowa po ukochanym wujku, który pośłubił ją niedługo przed swoją śmiercią. Jego bratanek na początku jest przekonany, że Rachela pomogła stryjowi zejść z tego świata, jednak z czasem zaczyna być coraz bardziej pod jej urokiem… "Moja kuzynka Rachela" to powieść, w której do samego końca nie wiemy, co jest prawdą, a co nie. Jak nadrabiać latem klasykę, to tylko tak wciągającą!

Stracony

Jane Harper

Śmierć z odwodnienia zdarza się na australijskim stepie głównie turystom, dlatego gdy wychowany na nim Cameron pada jej ofiarą, cała jego rodzina i lokalni mieszkańcy są w szoku. Nathan, brat zmarłego, zaczyna odkrywać mroczne rodzinne tajemnice, które doprowadzą go do wstrząsającej prawdy o śmierci Camerona.

"Stracony" to kryminał obyczajowy trzymający w napięciu od początku do samego końca. Jane Harper nie skupia się tylko na zagadce kryminalnej, ale także przybliża odległy polskim czytelnikom świat, w którym nocna przejażdżka samochodem może okazać się ostatnią, a nieostrożna wizyta w garażu naraża na atak śmiertelnie jadowitego węża.

Inne historie miłosne

Lucian Dan Teodorovici

W wakacje warto wyrwać się ze swoich książkowych przyzwyczajeń i sięgnąć po lekturę z mniej znanego zakątku świata. Lucian Dan Teodorovici to rumuński pisarz, który w 2015 roku otrzymał nagrodę Angelusa za powieść "Matei Brunul". "Inne historie miłosne" to z kolei jego zbiór opowiadań, którego motywu przewodni chyba jest oczywisty.

Wydawać by się mogło, że temat miłości jest już zgrany, jednak Teodorovici podchodzi do niego nieszablonowo i pokazuje mniej oczywiste oblicza miłości. Większość opowiadań w jakiś sposób łączy się ze sobą – odkrywanie relacji pomiędzy bohaterami poszczególnych tekstów to literacka gratka dla lubiących takie łamigłówki czytelników.

Sprzedawczyk

Paul Beatty

Rozpalone przedmieście Los Angeles, a w nim on – czarnoskóry chłopak, którego nadzieja na lepsze jutro umarła wraz z jego ojcem. Jedyny cel, jaki mu pozostaje, to poprawić żałosną kondycję swojego miasta. W tym celu wprowadza odrażające rozwiązania: przywraca niewolnictwo oraz segregację rasową.

"Sprzedawczyk" to diabelnie inteligenta satyra na amerykańskie społeczeństwo, której autor nie cenzuruje się i przekracza wszelkie możliwe granice. Lektura powieści Beatty'ego to szalone i bardzo osobne doświadczenie czytelnicze – tej książki po prostu nie da się wyrzucić z głowy.

Szczelina

Jozef Karika

Igor pracuje na budowie. Znajduje na niej przerażające nagrania człowieka, który przez trzy miesiące błąkał się po Trybeczu – słowackiej części Karpat. W końcu sam postanawia wybrać się ze znajomymi w tajemnicze góry. To, co tam zobaczą, zostanie z nimi do końca życia...

"Szczelina" to książka dla osób, które lubią czuć dreszcz strachu na plecach podczas lektury. Smaczku dodaje fakt, że w górach Trybeczu naprawdę ginęli ludzie, a historia spisana przez Karikę podobno faktycznie się wydarzyła i opowiedział mu ją książkowy Igor.

Nocny tygrys

Yangsze Choo

Lata 30. XX wieku, Malaje. Ji Lin dorabia jako tancerka, ale pragnie zostać lekarką. Pewnego dnia znajduje odcięty palec, który wypadł z kieszeni jej tanecznemu partnerowi. W tym samym czasie 11-letni Ren dostaje od swojego umierającego mistrza ostatnie zadanie: ma odnaleźć jego dawno zaginiony...palec.

"Nocny tygrys" to oniryczna, pełna odniesień do folkloru, utrzymana w klimatach realizmu magicznego powieść, która jednak nie ucieka od jak najbardziej rzeczywistych problemów, takich jak kolonializm czy patriarchalna struktura społeczeństwa.

Sto dni bez słońca

Wit Szostak

Dr Lesław Srebroń wyjeżdża na wymianę studencką na niewielki uniwersytet znajdujący się na malutkiej, irlandzkiej wyspie Finnegany. Lesław wiążę wielkie nadzieje ze swoim planowanym fakultetem, dzięki któremu nowi koledzy poznają się na jego geniuszu i wyrafinowaniu.

"100 dni bez słońca" to zabawna i inteligentna satyra na środowisko akademickie, a w szczególności na pewien konkretny typ jego przedstawicieli. Ponieważ Wit Szostak sam jest pracownikiem naukowym, świetnie udało mu się oddać wszystkie charakter absurdów tego światka.
Czytaj także: Spocicie się ze strachu. 10 letnich horrorów idealnych na gorące noce