ZOO w Płocku ma powody do dumy. Na terenie ich ogrodu wykluł się bardzo rzadki okaz

Joanna Stawczyk
Prawdziwa sensacja i gratka dla ornitologów w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku. W województwie mazowieckim przyszło na świat pisklę szpaka balijskiego. To niebywale rzadki okaz, gdyż na wolności żyje aktualnie zaledwie 50 takich osobników.
ZOO w Płocku ma powody do dumy. Na terenie ich ogrodu wykluł się bardzo rzadki okaz Fot. Facebook.com / @PlockZOO

Pisklę szpaka balijskiego w Płocku. ZOO jest dumne z ekstremalnie rzadkiego okazu

ZOO w Płocku przekazało radosną nowinę. W ich ogrodzie wykluł się prawdziwy "biały kruk", a właściwie "biały szpak", bo mowa o super rzadkim okazie szpaka balijskiego. Władze ogrodu przekazują, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN oceniła liczebność dzikiej populacji na maksymalnie ok. 50 osobników, co jest przerażająco niskim wynikiem.
ZOO w Płocku powitało pisklę super rzadkiego gatunku. Oto szpak balijskiFot. Facebook.com / @PlockZOO
Zarządcy zoo informują, że mały szpak ma się bardzo dobrze i powoli zaczyna obrastać w piórka. "Opiekunowie mówią że, pisklę ma 'wilczy apetyt' i zastanawiają się gdzie on te ilości jedzenia mieści" – relacjonują w poście.


Filmik z płockiego ZOO, na którym widać rzadkie osobniki możesz obejrzeć TUTAJ. Od władz ogrodu dowiadujemy się także, że:
ZOO Płock

Szpak balijski (Leucopsar rothschildi) to endemit wyspy Bali (endemit to gatunek, który występuje na świecie tylko w jednym miejscu), a przyczyną jego wymierania jest niestety człowiek. Niszczenie naturalnego środowiska w połączeniu z odłowem dla celów kolekcjonerskich doprowadziły ten piękny gatunek do skraju zagłady. Przekleństwem szpaków balijskich jest ich wyjątkowa uroda. Mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej wierzą, że ptak ten przynosi szczęście, a jego śpiew odgania złe duchy.

"Ponieważ nasz maluch jest jeszcze dosyć lękliwy i dopiero uczy się życia, na czas odchowu jego ekspozycja w Pawilonie Ptaków jest nieczynna. Jak tylko pisklę nauczy się latać, z powrotem udostępnimy wolierę dla zwiedzających" – przekazał ogród zoologiczny.
Czytaj także: Bestialsko katowany amstaff uratowany. Trudno uwierzyć, jak się nad nim znęcano