Naukowcy odkryli gen, który odpowiada za ciężki przebieg choroby COVID-19

Sebastian Kaniewski
Profesor Marcin Moniuszko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poinformował, że ostatnie badania wykazały, że jeden z wariantów genetycznych w chromosomie 3 ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
Jeden z wariantów genetycznych w chromosomie 3 ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa. Fot. 123RF
Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu "POLCOVID-Genomika". Objęto nimi niemal 1500 pacjentów z różnymi stopniami ciężkości przebiegu COVID-19. We wszystkich przypadkach dokładnie przeanalizowano ich genom.
– Badanie to jest zakończone, ale jeszcze się nie ukazało, jest dopiero przygotowywane do publikacji. Wynika z niego, że jeden z wariantów genetycznych znajdujący się w chromosomie 3 ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. I to niezależnie od innych cech, takich jak wiek, otyłość czy choroby współtowarzyszące, np. cukrzyca – przekazał prof. Moniuszko, który na co dzień kieruje całym projektem, cytowany przez Interię.


Profesor Moniuszko jest zdania, że powyższe badania mogą pozwolić ocenić w przyszłości u danej osoby ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Częstotliwość występowania w polskiej populacji wariantu genetycznego związanego z chromosomem 3, zwiększającym dwukrotnie ryzyko ciężkości COVID-19, wynosi 14,09 procenta. Jest to wynik wyższy niż w populacji europejskiej, w której występuje on u 9,18 proc. osób.

Czytaj także: "W tych regionach będzie rzeź". Dr Grzesiowski o czwartej fali pandemii koronawirusa

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut