Lichocka zdradziła, dlaczego poparła projekt anty–TVN. "Zażartowałam sobie"

Ola Gersz
Joanna Lichocka, posłanka PiS i była dziennikarka prawicowych mediów, która podpisała się pod projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, stwierdziła, że celem zmian jest "reeuropeizacja" rynku. Po chwili stwierdziła jednak, że… żartowała. Przypomnijmy, że projekt uderza w TVN i jest szeroko komentowany na świecie.
Posłanka PiS Joanna Lichocka skomentowała "lex TVN". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mimo że dotychczas PiS głosił potrzebę "repolonizacji mediów", Joanna Lichocka użyła w rozmowie z portalem Wirtualne Media całkiem innego sformułowania "reeuropeizacja".

– Zażartowałam sobie – powiedziała jednak po chwili posłanka PiS i członkini sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, która podpisała się pod projektem "lex TVN".
– Chodzi o to, żeby podmioty spoza Unii Europejskiej nie mogły zdominować polskiego rynku medialnego. W tej nowelizacji jest wyraźnie napisane, że istnieje luka w prawie, która pozwala na przejęcie mediów działających w Polsce przez podmioty spoza UE – tłumaczyła.


Lichocka stwierdziła również, że projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji "nie jest związany z konkretnym procesem koncesyjnym, tylko reakcją na pewną szczelinę, która jest niebezpieczna dla rynku medialnego w Polsce".

Lex TVN

Jak informowaliśmy w naTemat, posłowie PiS złożyli w środę wieczorem projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która może zostać wprost skierowana przeciwko TVN. W myśl nowych przepisów wszystkie należące do niego kanały mogą być zagrożone utratą koncesji.

Projekt PiS nazwany "lex TVN" uderza przede wszystkim w podmioty nieznajdujące się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Właścicielem Grupy TVN jest amerykański koncern Discovery. Zarządza on jednak stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii, należącej do EOG.

Projekt nowelizacji ustawy skomentowała już Komisja Europejska. Jej rzecznik Christian Wigand poinformował, że KE zbada sprawę koncesji dla TVN24 i działania Prawa i Sprawiedliwości wobec TVN. Jednocześnie zaznaczył, że "Komisja Europejska z coraz większym niepokojem śledzi sytuację wolności i pluralizmu mediów w Polsce".
Czytaj także: Matylda Damięcka komentuje atak posłów PiS na TVN. Jej nowa grafika może bardzo zaskoczyć

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut