Polska to nie tylko Tatry, Bałtyk i Mazury. W to lato odwiedź Dolny Śląsk – oto 6 magicznych miejsc
Znudziły Ci się już Mazury, Tatry i plaże nad Bałtykiem? W te wakacje spróbuj czegoś innego i odwiedź Dolny Śląsk. Podczas gdy urokliwy i fascynujący jest cały region, wybraliśmy 6 miejsc, w których naprawdę warto spędzić urlop. I nie, tym razem nie są to słynne zamki (chociaż je również warto odkrywać!). Witajcie w świecie magicznego Dolnego Śląska – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
1. Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie są doskonałym pomysłem na urlop w Polsce nie tylko dla miłośników wędrówek w pięknych okolicznościach przyrody oraz dla osób podróżujących z dziećmi, ale również dla miłośników ciszy, którzy nie znoszą zatłoczonych miejsc i stronią od hałaśliwych turystycznych atrakcji.
Mimo że niektóre miejsca w Rudawach Janowickich przyciągają w sezonie bardzo dużo turystów – jak trasy na szczyty Sokolik (642 m) i Krzyżna Góra (654 m) w Górach Sokolich czy niesamowite Kolorowe Jeziorka, perła Rudawskiego Parku Krajobrazowego, to wciąż jest to bardziej kameralna i spokojniejsza opcja wakacyjna. W poszukiwaniu ciszy warto odwiedzić, chociażby imponujące Starościńskie Skały i... pomedytować na łonie natury.
2. Międzygórze
Niezwykły klimat zabytkowego Międzygórza – raju dla spacerowiczów – jest potęgowany przez jego malownicze położenie. Wieś leży bowiem w Sudetach Wschodnich, u podnóża góry Śnieżnik (1423 m n.p.m.) i to tutaj zaczynają się piesze, rowerowe i narciarskie szlaki Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Warto oczywiście wspiąć się na sam szczyt Śnieżnika (na szlaku po stronie czeskiej odnaleźć kamiennego słonika, który od lat 30. XX wieku niestrudzenie stoi tam na straży).
Na terenie parku znajduje się również niezwykły cud natury – romantyczny Wodospad Wilczki, który można obserwować z aż kilku platform widokowych. W okolicy warto również odwiedzić XVIII-wieczne Sanktuarium Marii Śnieżnej, przyrodniczy fenomen, jakim jest tajemnicza Jaskinia Niedźwiedzia oraz Ogród Bajek (szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi).
3. Kraina Wygasłych Wulkanów
Przeglądając zdjęcia z Krainy Wygasłych Wulkanów w oczy rzuca się co chwila wzgórze przypominająca kształtem... słynny japoński wulkan Fudżi. Nie, magicznie nie przenieśliście się do Japonii. To wciąż Dolny Śląsk, a "Śląska Fudżi" to w rzeczywistości Ostrzyca, wygasły wulkan o wysokości 501 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim.Na szczyt wzgórza wejdziesz w przeciągu pół godziny i spokojnie możesz przeżyć tę wulkaniczną przygodę razem z dziećmi. To świetny punkt widokowy na całą okolicę.
4. Góry Stołowe
To pasmo górskie, które wzięło swoją nazwę od horyzontalnie ułożonych, płaskich jak stół skał, oferuje wiele: zapierające dech w piersiach widoki (np. ze szczytu Szczelińca Wielkiego położonego 919 m n.p.m.), fantazyjne formacje skalne (jak Skalne Grzyby) czy zdradliwe labirynty, jak turystyczny hit Błędne Skały. Wrażenie, że jest się na innej planecie gwarantowane.
Okolice Gór Stołowych również obfitują w atrakcje. Warto odwiedzić przepiękne uzdrowiska Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój, mroczną Kaplicę Czaszek czy Fort Karola, czyli świetny punkt widokowy nie tylko dla amatorów fotografii. A może by zajrzeć również na czeską stronę Gór Stołowych? Tutaj swoje podwoje otwiera przed nami oszałamiające Skalne Miasto. Na turystów czeka nie tylko najpopularniejsze Adršpašské skály, ale również mniej uczęszczane Teplické skály.
5. Góry Sowie
Góry Sowie to nie tylko gratka dla miłośników gór, ale również miłośników... tajemnic. Jak pisał w naTemat Bartosz Godziński: "Największa z nich to pozostałości po największym projekcie górniczo-budowlanym nazistowskich Niemiec – Kompleks Riese. Podziemne bunkry powstały rękami więźniów z obozów i miały służyć jako jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera – wraz z zamkiem Książ. Sztolnie otwarte dla turystów to m.in. kompleks Rzeczka, Osówka i Włodarz. Łącznie do przejścia jest około półtora kilometra wyrobisk podziemnego miasta, które jeżą włos na głowie".
Amatorzy tajemniczego klimatu oraz militariów mogą również odwiedzić największą górską twierdzę w Europie, czyli Twierdzę Srebrna Góra na Przełęczy Srebrnej, która składa się z aż 6 fortów. Twierdz nigdy za mało? Po drugiej stronie przełęczy na turystów czeka mniejszy Fort Ostróg. Przy okazji pobytu w Górach Sowich warto zahaczyć również o Wałbrzych, miasto idealne na weekend, w którym możecie zwiedzić m.in. imponujący Zamek Książ i poszukać... Złotego Pociągu.
Czytaj także: 15 miejsc w Polsce, które zastąpią ci zagraniczne wakacje. Niektóre to nieoczywiste perełki
6. Stawy Milickie i Dolina Baryczy
Ogrom ptasich gatunków sprawia, że Dolina Baryczy, zwana Krainą Niezwykłością, toa raj dla miłośników ornitologii – ptaki można oglądać, chociażby z wieży widokowej w Grabownicy. Co poza wypoczywaniem nad stawami i słuchaniem ptasich treli? Warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Barycz, do dyspozycji pozostaje też prawie tysiąc kilometrów szlaków pieszych i rowerowych. To więc idealne miejsce na aktywny wypoczynek w kojącej, sielskiej scenerii.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut