Netflix zapowiedział polski film "Fanfik" o transpłciowym chłopcu. Bohatera zagra osoba LGBT+

Ola Gersz
Film "Fanfik" powstanie na podstawie bestsellerowej powieści Natalii Osińskiej po tym samym tytułem. Produkcja Netflixa opowie o Tosi, młodej osobie mierzącej się z rolą, jaką narzuca jej otoczenie. Przez rówieśników uważana jest za outsidera. Z czasem Tosia odkrywa swoją tożsamość i zaczyna rozumieć, że jest chłopcem, Tośkiem. Netflix poszukuje do roli osoby niebinarnej lub transpłciowej.
Powstanie polski film Netflixa o transpłciowej osobie Fot. Unsplash / Mercedes Mehling
"W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem: chyba się zakochała w jednym z artystów. W dodatku nie potrafi dojść do ładu z tym, kim tak naprawdę jest. Jedno wie na pewno: ma dość bycia grzeczną dziewczynką i potulnego spełniania cudzych oczekiwań" – tak brzmi opis wydawcy książki "Fanfik" Natalii Osińskiej.

Teraz na jej podstawie powstanie film, który wyprodukuje Netflix. Głównymi tematami produkcji ma być poszukiwanie własnej tożsamości oraz problemy, z jakimi borykają się współczesne nastolatki. Reżyserką i współautorką scenariusza, napisanego razem z Grzegorzem Jaroszukiem, jest Marta Karwowska. Za produkcję filmu o transpłciowym Tośku odpowiada Orphan Studio.

Netflix robi adaptacje książki "Fanfik"

– "Fanfik" to historia o tym, że prawdziwe szczęście daje tylko życie w zgodzie ze sobą, a nie pod dyktando otoczenia. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy przenieść na ekran książkę Natalii Osińskiej, a naszą ambicją jest stworzenie filmu przy udziale środowiska LGBTQIA+ – mówił Maciej Sojka, producent "Fanfika" z Orphan Studio.


– Propozycja realizacji filmu na podstawie powieści "Fanfik" Natalii Osińskiej ujęła nas od pierwszej prezentacji projektu. To historia niezmiernie silnej postaci, która musi walczyć o godność i uznanie ze strony innych. Opowiada o nastoletniej osobie, obawiającej się odrzucenia ze strony rówieśników i rodziny. To również historia o dojrzewaniu, poznawaniu samego siebie i oswajaniu świata, która otwiera oczy i porusza serca – opowiadał z kolei Łukasz Kłuskiewicz, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie lokalnych treści w Europie Środkowo-Wschodniej dla Netflixa.

Jak podkreślił, "Netflix chce wspierać różnorodne projekty, również takie, które dla innych mogą wydawać się wymagające lub trudne". "Producenci zwrócili naszą uwagę bardzo świadomym podejściem do "Fanfika" oraz uważnym poszanowaniem transpłciowego bohatera" – dodał.

Osoba niebinarna lub transpłciowa w głównej roli

Maciej Sojka, producent "Fanfika", zapowiedział, że w roli Tośka ma zostać obsadzona osoba transpłciowa lub niebinarna.

Jak informuje Orphan Studio, poszukiwana jest "młoda osoba niebinarna oznaczona żeńsko przy urodzeniu (AFAB) lub osoba trans FtM, Ft* na początku tranzycji, w wieku 17-25 lat, mówiąca po polsku". Więcej informacji o castingu można znaleźć na stronie internetowej studia.
Czytaj także: "Oświadczył mi, że 'Zosia umarła'". Mama transpłciowego Bartka o życiu syna, hejcie i Klepackiej

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut