COVID-19 a wakacje 2021. Zobacz, jak pogarsza się sytuacja w Chorwacji, Grecji i Turcji

redakcja naTemat
Tylko część Polaków ma już urlop za sobą. Wielu turystów znad Wisły w swoich ulubionych "wakacyjnych rajach" pojawi się dopiero w sierpniu lub wczasy ma zarezerwowane dopiero na koniec lata. Czy jednak wypoczynek w kolejnych tygodniach będzie przebiegał w warunkach tzw. normalności? Statystyki covidowe w Chorwacji, Grecji i Turcji zaczynają wyglądać niepokojąco.
Zmienia się sytuacja epidemiczna w ulubionych kierunkach Polaków na wakacje 2021. Wzrost zakażeń obserwowany jest zarówno w Chorwacji, jak i Grecji oraz Turcji. Fot. Conor Rees / Unsplash.com


Nasza uwaga skupiła się na tych państwach z dwóch względów. Po pierwsze, Chorwacja, Grecja i Turcja to od lat ulubione wakacyjne kierunki Polaków. Po drugie, we wszystkich tych krajach istotnie zmienia się sytuacja epidemiczna.

Jeszcze na początku wakacji 2021 Chorwacja, Grecja i Turcja zdawały się idealnymi alternatywami dla marzeń o wakacjach w Hiszpanii i Portugalii, w które silnie już uderzyła kolejna fala koronawirusa. Ze względu na obawy przed ponownym wzrostem śmiertelności z powodu COVID-19 na Półwyspie Iberyjskim wracają daleko idące obostrzenia – od obowiązku noszenia masek nawet na ulicy, przez zamknięcie lub ograniczenie działalności restauracji i klubów, po godzinę policyjną.


Wybór chorwackich kurortów takich, jak Rovinj, Rijeka, Šibenik, Makarska i Dubrovnik; greckich wysp Kreta, Mykonos, Kos, Rodos, Zakynthos, Korfu czy Santorini lub tureckich pereł typu Bodrum, Kuşadası, Marmaris, Kemer, Side, Antalya i Alanya – to miała być gwarancja bezpiecznych wakacji. Co w tym czasach oznacza, że na miejscu poziom zakażeń nie szybuje w górę, a na urlopie można zachowywać się w miarę swobodnie.

Otwarcie się na turystykę w Chorwacji, Grecji i Turcji przynosi jednak coraz bardziej widoczne negatywne skutki w statystykach covidowych tych państw.

COVID-19 a wakacje w Grecji

W lipcu najpoważniej zaogniać zaczęła się sytuacja w Grecji. Według ostatnich danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang. European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC), już tylko kilka greckich regionów i wysp kwalifikuje się do pozostania na zielonej liście.

Większa część Grecji na mapie ECDC oznaczana jest kolorem pomarańczowym. czyli notuje się tam już ponad 75 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ujęciu 14-dniowym. Jeszcze gorzej jest w Attyce i na Krecie, które są obszarami czerwonymi. To oznacza, iż wspomniany współczynnik zakażeń przekroczył tam wartość 100.
Sytuacja epidemiczna w Grecji zaczęła eskalować od pierwszych dni wakacji. Do 2 lipca Grecy długo nie notowali więcej niż 1 tys. nowych zakażeń dziennie. Od tego czasu do dziś żaden raport greckiego resortu zdrowia niestety nie pokazał danych poniżej tej wartości. Ba, większość dni przynosiła informacje o co najmniej 2 tys. nowych przypadków. Aktualny "rekord lata" w Grecji zanotowano 21 lipca, gdy ujawniono aż 3565 nowych zakażeń koronawirusem. Od tego czasu przyrost nieco wyhamował, ale może być to tylko chwilowe zjawisko.
Zasady wjazdu do Grecji

Bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie grecką granicę przekroczyć mogą:

osoby zaszczepione przeciw COVID-19, jeśli minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki - na podstawie zaświadczenia o przebytym szczepieniu wystawionym angielskim lub greckim (np. Unijny Certyfikat COVID);

ozdrowieńcy, jeśli minęło nie mniej niż 30 i nie więcej niż 180 dni od momentu uzyskania przez nich pierwszego pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 - na podstawie zaświadczenia w języku greckim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim lub rosyjskim (np. Unijny Certyfikat COVID).

Osoby niezaszczepione na granicach Grecji muszą okazać negatywny wynik testu koronawirusowego (test PCR nie starszy niż 72 h, test antygenowy nie starszy niż 48h) w język greckim lub angielskim.

Greckie służby wyrywkowej kontroli - polegającej na wykonaniu testu antygenowego - mogą poddać wszystkich podróżnych, w tym osoby zaszczepione oraz ozdrowieńców.

COVID-19 a wczasy w Chorwacji

Niepokojąco zaczynają wyglądać także statystyki COVID-19 w Chorwacji. Absolutny turystyczny hit ostatnich lat jako całe państwo kwalifikuje się jeszcze na zieloną listę ECDC, ale inaczej jest już z regionami, które odwiedzają turyści. Istria, Kvarner i Dalmacja to obszary pomarańczowe (75 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ujęciu 14-dniowym). W Chorwacji krzywa zakażeń nie odbiła do góry tak wyraźnie, jak w Grecji, ale wzrost zakażeń jest bardzo zauważalny. Początek lipca w statystykach prezentował się nawet lepiej niż czerwiec, ale teraz nie zdążają się już dni, w których rejestrowanych jest mniej niż 100 nowych przypadków.

W mającej nieco ponad 4 mln obywateli Chorwacji to dużo. Do tego dochodzą obawy związane z wariantem Delta, który nad Adriatykiem jest wykrywany w coraz większej liczbie próbek.
Zasady wjazdu do Chorwacji

Bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie grecką granicę przekroczyć mogą:

obywatele UE, którzy przybywają bezpośrednio z krajów lub regionów państw UE i krajów stowarzyszonych ze Strefą Schengen znajdujących się na zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

osoby w pełni zaszczepione na podstawie na podstawie zaświadczenia o przebytym szczepieniu wystawionym w języku chorwackim lub angielskim (np. Unijny Certyfikat COVID) niezależnie od tego, z jakiego kierunku przybywają.

Osoby niezaszczepione, które do Chorwacji wjechały z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej lub państw UE nieznajdujących się na zielonej liście ECDC, przekroczyć granicę mogą:

po okazaniu negatywnego wyniku certyfikowanego w UE testu koronawirusowego (PCR nie starszego niż 72h lub antygenowego nie starszego niż 48h);

na podstawie zaświadczenia o statusie aktywnego ozdrowieńca, u których zakażenie zdiagnozowano nie wcześniej niż 11 i nie później niż 180 przed podróżą do Chorwacji.

Z obostrzeń granicznych zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia, które podróżują z rodzicem lub opiekunem spełniającym dane wymagania.

Specjalne reguły obowiązują na przejściach granicznych, którymi przez bośniackie Neum prowadzony jest tranzyt między chorwackimi gminami Slivno i Dubrovačko primorje. Na przykład do Dubrownika (lub z niego do innych regionów) przez Neum można przedostać się bez konieczności okazywania wyniku testu lub zaświadczeń, ale nie można zatrzymać się na terytorium Bośni i Hercegowiny.

COVID-19 a urlop w Turcji

Ze względu na fakt, iż państwo to nie należy do Unii Europejskiej, danych ECDC nie ma dla Turcji. Ze statystyk publikowanych przez rząd w Ankarze wynika jednak, że także tam zauważalny jest początek kolejnej fali pandemii COVID-19.

Na początku czerwca sytuacja w Turcji uległa znaczącej poprawie i średnia zakażeń zaczęła spadać poniżej 7 tys. nowych przypadków dziennie. Na początku lipca spadła nawet poniżej 5 tys., ale po kliku dniach nastąpiło odbicie. Dziś znowu Turcy notują ponad 8 tys. kolejnych zakażeń dziennie. W 85-mln państwie takie wartości można by uznać za relatywnie niskie, ale także Turcji coraz więcej zmartwień zaczyna przysparzać koronawirus SARS-CoV-2 w wariancie Delta.

W ubiegłym tygodniu tureckie służby sanitarne informowały, że przypadków Delty było aż trzykrotnie więcej niż w poprzednich siedmiu dniach. Poza wielkimi metropoliami Stambułu i Ankary najczęściej ten niepokojący wariant jest diagnozowany w regionach turystycznych takich, jak Riwiera Egejska i Riwiera Turecka.

Zasady wjazdu do Turcji

Bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie grecką granicę przekroczyć mogą:

osoby zaszczepione, jeśli minęło co najmniej 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki, na podstawie zaświadczenia wydanego przed odpowiednie władze (np. Unijny Certyfikat COVID);

aktywni ozdrowieńcy, jeśli minęło co najmniej 14 i nie więcej niż 180 dni od wykrycia u nich zakażenia.

Osoby niezaszczepione na terytorium Turcji mają wstęp pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu (PCR nie starszego niż 72h lub antygenowego nie starszego niż 48h).

Dowiedz się więcej nt. obostrzeń w podróżach:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut