King’s Landing z "Gry o tron" i inne miejsca warte zobaczenia w Chorwacji

Diana Wawrzusiszyn
Chorwacja to jeden z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych w Europie. Kraj ten przyciąga turystów pięknymi plażami, ciepłą wodą w morzu i słoneczną pogodą. Oprócz walorów przyrodniczych w Chorwacji zachwyca antyczna architektura.
Co warto zobaczyć w Chorwacji? Fot.123rf.com/ kasto
Turyści, którzy wybrali się do Chorwacji doceniają wyjątkowo piękne plaże, zatoki i rozległe jeziora. Jednak to też kraj niezwykle cennych historycznie miejsce – w Zadarze, Splicie czy Dubrowniku możemy poczuć się jak w innym świecie. Krajobraz Chorwacji wykorzystany był także jako sceneria do kręcenia “Gry o tron”. Co jeszcze można zobaczyć w Chorwacji?
Czytaj także: Spokój na łonie natury, a może impreza do białego rana? Oto najlepsze plaże w Chorwacji

Split – starożytne miasto

SplitFot. 123rf.com/ leonori
Przechadzając się po ulicach Splitu czuć powiew antyku. Pierwotnie na terenie tego miasta znajdowała się osada Greków. Gdy starożytni Rzymianie zajęli ten obszar, cesarz Dioklecjan zbudował tam swoją rezydencję. Potem Split znalazł się w granicach Bizancjum. To właśnie pałac rzymskiego cesarza jest jedną z głównych atrakcji tego chorwackiego miasta. Pałac to dziś starówka Splitu – spacerując po zabytkowym centrum chodzimy po dawnych komnatach. Część zachowanych budowli możemy obejrzeć za darmo, ale aby wejść do innych wymagane jest wykupienie biletu.


Imponujące wrażenie robi prostokątny pałacowy dziedziniec (perystyl), który rozciąga się w centralnej części ­budowli i stanowi najlepiej zachowany fragment świątyni. Obecnie perystyl jest miejscem, w którym wieczorami w sezonie odbywają się koncerty.
Split.Fot. 123rf.com/ mikepaschos
Podczas wizyty w Splicie warto również zobaczyć Katedrę św. Domniona, która jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem starego miasta. Początkowo było to ośmiokątne mauzoleum Dioklecjana ze starożytnymi freskami i zabytkową kolumnadą. Potem zostało przekształcone w chrześcijańską świątynię. Obecnie jest to jedna z najstarszych zachowanych katedr na świecie.
Czytaj także: Czy dojadę do Chorwacji bez winiety? Co z kartą Enter Croatia? Odpowiadamy na wasze pytania

Kolejne miejsce warte zobaczenia to zabytkowa romańsko-­gotycka dzwonnica, która powstała na przełomie XIII i XIV w. Ze szczytu dzwonnicy roztacza się cudowny widok na starówkę i płynące do przystani promy. Split, jak większość dużych chorwackich miast, leży przy morzu. Dzięki czemu można zjeść śniadanie lub wypić kawę z widokiem na piękną zatokę. W samym centrum Splitu nie ma plaż. Są tu bulwary, wielki port promowy oraz mniejszy dla łodzi i jachtów. Plaże znajdują się poza obrębem Starego Miasta, najbliżej od centrum znajduje się plaża Plaža Bačvice.

Split jest idealnym miastem na jednodniową wycieczkę, ale także dobrą bazą wypadową do zwiedzania pozostałych atrakcji w Chorwacji.

King’s Landing, czyli Dubrownik

Dubrownik.Fot. 123rf.com/ bloodua
To miasto, które należy zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Podobnie jak w Splicie, można przechadzać się antycznymi uliczkami i podziwiać starożytne zabytki. Spacer warto zacząć od głównej ulicy dzisiejszego Dubrownika, czyli Stradun. Ulica liczy około 300 metrów długości i rozciąga się między dwiema bramami miejskimi: Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się dwie fontanny oraz dzwonnice. Mają one kształt walca z wielką kopułą i maszkaronami, z których ust wychodzą krany z wodą.

Sam Dubrownik leży w bardzo malowniczym miejscu – na skalistym cyplu, wbijającym się w morze Adriatyckie. Miasto posłużyło jako plan zdjęciowy kultowego już serialu “Gra o tron”. Dubrownik, czyli King’s Landing to filmowa Stolica Siedmiu Królestw.

Sceny do “Gry o tron” kręcono głównie na terenie Starego Miasta (Stari Grad) w najstarszej części Dubrownika. Zachowany w nim został unikatowy, średniowieczny układ urbanistyczny wraz z systemem umocnień obronnych. Stare Miasto w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ważnym punktem na mapie miast jest również Klasztor Franciszkański z późnego średniowiecza, który jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej i romańskiej. Pełno w nim unikalnych fresków, rzeźb, a do tego piękny krużganek.

Dubrownik oblany jest Morzem Adriatyckim, dlatego ważnym zabytkiem jest Stary Port. Obecnie pełni głównie funkcję atrakcji turystycznej, bo jest za mały na obecne standardy. Służy jeszcze tylko lokalnym rybakom i wodnym taksówkom.

Popularną atrakcją w Dubrowniku jest spacer po murach obronnych. Mają one długość prawie 2 km i biegną wokół całego miasta. Grubość ścian od lądu waha się od 4 do 6 metrów. Mury miejskie to także system wież i wieżyczek. Wejście na mury jest płatne, ale zapierające dech w piersiach widoki są dobrą rekompensatą. Zwiedzając Dubrownik należy mieć na uwadze, że jest to stosunkowo drogie miasto w porównaniu do innych miejsc w Chorwacji.

Bajkowe Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie.Fot. 123rf.com/ lucianbolca
Park Narodowy Jezior Plitwickich (Nacionalni Park Plitvička jezera) to jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Chociaż kraj ten kojarzy się głównie ze słońcem, plażą i starożytnymi miastami, to do parku każdego dnia ustawiają się długie kolejki.

Jeziora Plitwickie to zespół 16 krasowych jezior połączonych ze sobą pięknymi wodospadami. Park leży w środkowej części kraju, na granicy z Bośnią i Hercegowiną.
W parku wyznaczone zostały liczne trasy prowadzące przez drewniane pomosty łączące jeziora i wodospady, przeznaczone do pieszego zwiedzania, a na niektórych odcinkach piesi przewożeni są statkiem pasażerskim lub pociągiem.

Plitwickie jeziora zachwycają również swoją turkusową lub zieloną barwą. Uzależniona jest ona od związków chemicznych występujących w rozpuszczonych skałach, stopnia nasłonecznienia czy występującej roślinności. Wizyta w Parku Narodowy Jeziora Plitwickie to szansa na bajkowy spacer pośród dzikiej przyrody.

Na zwiedzanie Jezior Plitwickich należy poświęcić cały dzień. W 2021 wprowadzono obowiązkową rezerwację biletów online. Można dokonać jej przez stronę parku.

Zadar – miasto morza i słońca

Zadar.Fot. 123rf.com/ lianem
Kolejne miasto, które nie sposób pominąć podczas zwiedzania Chorwacji to Zadar. Nazywany jest miastem morza i słońca. W sezonie ściągają tu tłumy turystów, zachwyconych antycznymi budowlami, niepowtarzalną zabudową i licznymi atrakcjami. Spacerując po ufortyfikowanym Starym Mieście poczujemy śródziemnomorski klimat, znajdziemy bezcenne pamiątki od czasów antycznych aż po barokowe perełki. Sercem Zadaru jest Stare Miasto to – obok Splitu i Dubrownika – jedna z piękniejszych chorwackich starówek z zabytkowymi kościołami i pięknymi uliczkami. Symbolem Starego Miasta jest kościół św. Donata, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji. Do budowy kościoła użyto fragmentów pochodzących z czasów rzymskich. Katedra św. Anastazji jest największą i jedną z piękniejszych świątyń w Dalmacji. Powstawała na przełomie XII i XIII wieku, w jej wnętrzu znajduje się sarkofag ze szczątkami patronki.
Czytaj także: Po co męczyć się z korkami i chaosem w Słowenii? Tymi trasami do Chorwacji dojedziesz spokojniej
Warte uwagi jest też Rzymskie Forum z I wieku p.n.e. Zobaczymy tam pozostałości po fundamentach kilku budynków i kolumnę koryncką. Warto odwiedzić to miejsce wieczorem, ponieważ podświetlone ruiny robią jeszcze większe wrażenie.

Kolejny obowiązkowy punkt to Organy morskie. To atrakcja dostępną jedynie w Zadarze.
Organy zajmują 70 metrów nabrzeża i są podzielone na siedem części. Cały system składa się rur schowanych pod kamiennymi schodami. W momencie, gdy fala uderza o brzeg i wlewa się do ich wnętrza, słyszymy “muzykę morza”. Ich twórca jest architekt urodzony na pobliskiej wyspie – Nikola Bašić.


Wyspa Mlejt opisana już przez Homera

Wyspa Mlejt.Fot. Materiały prasowe.
To jedna z najpiękniejszych i najbardziej zielonych dalmatyńskich wysp na Morzu Adriatyckim. Leży na zachód od Dubrownika i na południe od półwyspu Pelješac. Skarbem Mlejt są dwa słone jeziora oraz rozległe lasy, które zajmują ponad 70 proc. jej powierzchni, przez co jest najbardziej zalesioną chorwacką wyspą.

Na Mljet można się dostać wynajętą łodzią lub statkiem pływającym kilka razy dziennie z miejscowości Mali Most, niedaleko Pomeny. ​​

Północno zachodnia część wyspy Mljet w roku 1960 uzyskała status Parku Narodowego, do którego wstęp jest płatny. W okresie letnim teren parku można zwiedzać z zorganizowanymi wycieczkami jednodniowymi.

Nazwa wyspy Mljet pochodzi od greckiego melite – miód. Dawniej na wyspie znajdowało się mnóstwo rojów dzikich pszczół zamieszkujących puste pnie starych drzew. Wyspę opisał już Homer w swojej “Odysei” – Odyseusz miał tu spędzić siedem lat.

Jednym z zabytków wyspy jest XII-wieczny klasztor Benedyktynów, który przez stulecia podlegał licznym przeobrażeniom. Dziś jest wielką fortyfikacją i atrakcją dla zwiedzających.
Klasztor na Wyspie MlejtFot. Wikipedia/ Andres rus
Wyspa Mljet słynie ze swoich kulinarnych przysmaków. W parku i pomniejszych miejscowości znajdują się liczne restauracje zwane "konobami”. Czekają tam tradycyjne potrawy i przysmaki dalmatyńskiej kuchni. Warto spróbować tzw. roštilja, czyli mięsa, ryb lub owoców morza z grilla, do tego domowego chleba, gulaszu z ośmiornicy, biały ser w oliwie z oliwek.