Karol Nawrocki został nowym szefem IPN. Senat wyraził zgodę na jego powołanie

Agata Sucharska
W piątek powołano nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Został nim Karol Nawrocki. 52 senatorów było za tą kandydaturą, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Senat wyraził zgodę na powołanie nowego szefa IPN. Kim jest Karol Nawrocki? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Nowy prezes IPN

Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka zakończy się jeszcze w lipcu. Pod koniec maja Sejm wybrał kolejnego prezesa – głosami PiS, Konfederacji i Kukiz'15 został nim Karol Nawrocki. Do zakończenia procedury wyboru potrzebna była jeszcze zgoda Senatu, który zajął się tą sprawą podczas czwartkowego posiedzenia.

Nieoczekiwanie podczas przesłuchania kandydata zarządzono przerwę, co wywołało oburzenie polityków PiS. W piątek rano Senat wznowił wstrzymane obrady i Nawrocki został oficjalnie wybrany nowym szefem IPN. Zaraz po głosowaniu został zaprzysiężony.


Za jego kandydaturą zagłosował cały klub PiS, Ryszard Bober i Jan Filip Libicki z PSL oraz senator niezależna Lidia Staroń oraz – mimo obowiązującej dyscyplinie partyjnej –Antoni Mężydło z KO. Senator PSL Kazimierz M. Ujazdowski jako jedyny wstrzymał się od głosu.

Przeciw był klub KO (40 senatorów), dwójka senatorów Lewicy, senatorowie niezależni Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz, senator Polski 2050 Jacek Bury, a także wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL.

– Bardzo się cieszę, że decyzja połączyła senatorów i sprawiła, że IPN będzie funkcjonował z wybranym prezesem – mówił potem dziennikarzom Nawrocki. Podkreślał też, że uważa się za właściwą osobę na to stanowisko zarówno pod katem menadżerskim jak i historycznym.

Kim jest Karol Nawrocki?

Karol Nawrocki urodził się w 1983 roku. Skończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem wielu prac z zakresu historii opozycji antykomunistycznej. W latach 2014–2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk.

Od kwietnia 2017 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został powołany na to stanowisko po ostrym sporze rządu z poprzednim dyrektorem Pawłem Machcewiczem i połączeniu muzeum z utworzonym w 2015 roku Muzeum Westerplatte.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut