Życiowy sukces i walka o medal. Klaudia Zwolińska piąta w finale igrzysk w Tokio

Klaudia Zwolińska, 22-letnia kajakarka z Nowego Sącza, zajęła piąte miejsce w olimpijskim finale K1 kobiet, osiągając życiowy sukces. Polka wdarła się przebojem do elity, wyprzedziła kilka utytułowanych rywalek i otarła się o medal. Zwyciężyła Niemka Ricarda Funk, srebro dla Hiszpanii, a brąz dla Australii.
Klaudia Zwolińska zajęła piąte miejsce w finale igrzysk w Tokio, żaden Polak tak dobrze dotąd nie startował Fot. LUIS ACOSTA/AFP/East News
Klaudia Zwolińska we wtorek miała swój wielki dzień na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zawodniczka z Nowego Sącza najpierw znakomicie poradziła sobie w półfinale - była dziesiąta z czasem 111,76 sekundy - a później ruszyła śmiało do walki o medale, nie zważając na to, że awansowała do finału z ostatniej możliwej pozycji.

Finałowy przejazd Polki był fantastyczny, długo była na czele, a czas 108,98 sekundy mógł być jeszcze lepszy, ale dwa razy nasza faworytka "złapała" punkty karne. Wyprzedziła ją dopiero wielka faworytka z Hiszpanii, Maialen Chourraut, która miała gorszy czas, ale nie popełniła na trasie żadnego błędu. Polka musiała czekać na to, co zrobią pozostałe rywalki.

Kolejne faworytki ruszały na trasę, a Klaudia Zwolińska czekała na to, co się wydarzy. Wyprzedziły ją jeszcze Niemka Ricarda Funk, która ostatecznie sięgnęła po złoty medal (105,50 sekundy), a także legendarna Australijka Jessica Fox (106,73 sekundy), która wywalczyła brąz. Czwarte miejsce dla Włoszki Stefanie Horn (106,93 sekundy).

A piąte miejsce zapewniła sobie Klaudia Zwolińska, rewelacyjna 22-latka z Nowego Sącza, która z dziesiątym wynikiem wskoczyła do finału, a w nim pokazała wielką klasę. W Tokio osiągnęła życiowy sukces, być może za trzy lata w Paryżu będzie w gronie kajakarek walczących o medale. Na razie nikt z Polaków w Tokio nie zajął wyższej pozycji w swojej konkurencji.