Spadek IQ po przejściu COVID-19? Grzesiowski ostrzega: "Kolejny dowód, że to nie zwykła grypka"

Anna Świerczek
Wyniki testów na inteligencję u osób, które przechorowały COVID-19, były niższe niż u tych, którzy uniknęli zakażenia – donoszą brytyjscy naukowcy. Może mieć to związek z tzw. długim covidem, w przypadku którego powszechne są m.in. mgła mózgowa czy kłopoty z koncentracją. "Kolejny dowód, że to nie zwykła grypka" – ostrzega dr Paweł Grzesiowski.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców ciężkie przejście COVID-19 wpływa na wyniki testów na inteligencję. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Badania, o których napisano w czasopiśmie naukowym "The Lancet" przeprowadzili naukowcy z Imperial College London, Kings College London oraz uniwersytetów w Cambridge, Southampton i Chicago. Od stycznia do grudnia 2020 r. przetestowano 81 337 osób w ramach Wielkiego Brytyjskiego Testu Inteligencji.

W grupie badanych osób było prawie 13 tys. tych, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, język ojczysty i poziom wykształcenia naukowcy odkryli, że osoby, które przeszły koronawirusa, w zadaniach wymagających rozumowania, planowania i rozwiązywania problemów osiągały relatywnie słabsze wyniki w porównaniu z osobami, które nie były zakażone.


– Wyniki te są zbieżne z doniesieniami o długim Covidzie, w przypadku którego powszechne są "mgła mózgowa", kłopoty z koncentracją i trudności ze znalezieniem właściwych słów – wskazali badacze.
Relatywnie najgorzej wypadły osoby, które w czasie choroby wymagały podłączenia do respiratora – zaobserwowano u nich spadek odpowiadający 7 punktom w testach mierzących iloraz inteligencji. Jak podkreślono, to większy spadek niż u osób, które w przeszłości doznały udaru.

"Opublikowano kolejne dowody, potwierdzające, że COVID-19 to nie zwykła grypka. Nowe badania wykazują, że nawet po umiarkowanym zachorowaniu, może dojść do uszkodzenia mózgu i znacznego spadku współczynnika inteligencji (IQ)" – skomentował publikację "The Lancet" dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Eksperci nalegają na ostrożność w wyciąganiu wniosków bez danych z obrazowania mózgu, ale podkreślają, że wyniki powinny służyć jako wezwanie do dalszych badań w tej kwestii. Należy podkreślić, że wśród badanych tylko 275 osób wykonało test na inteligencję przed i po przejściu COVID-19.
Czytaj także: "W tych regionach będzie rzeź". Dr Grzesiowski o czwartej fali pandemii koronawirusa

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut