W Polsce jest znany głównie jako mem. Dziś 50. rocznica filmu o Willy Wonce

Maja Mikołajczyk
W USA "Willy Wonka i fabryka czekolady" jest filmem kultowym, jednak w Polsce – chociaż znany w niektórych kręgach – nie jest aż tak popularny, jak krążące już od dekady memy z Genem Wilderem, który wcielał się w rolę główną.
50. rocznica premiery filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady". Fot. kadr z filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady"

"Willy Wonka i fabryka czekolady" jako film

"Willy Wonka i fabryka czekolady" to familijny musical na podstawie popularnej powieści dla dzieci Roalda Dahla "Charlie i fabryka czekolady". Pisarz napisał również scenariusz do filmu, jednak po poprawkach wprowadzonych przez Davida Seltzera (twórcę m.in. "Omena") Dahl wyparł się go, gdyż nie podobały mu się narzucone przez scenarzystę poprawki.


Dahlowi nie spodobało się, m.in. że Seltzer uczynił z postaci pierwotnie pozytywnej czarny charakter. Miał także pretensje do twórców, że w centrum filmu postawili Willy Wonkę, zamiast tak jak w książkowym oryginale, skupić się bardziej na Charliem.

"Willy Wonka i fabryka czekolady" w USA uznawany jest za film kultowy. Chociaż po premierze kinowej spotkał się raczej z ciepłym odbiorem przez widzów i krytyków, ten status uzyskał jednak dopiero po czasie.

Wpływ na to miała dystrybucja domowa musicalu, jednak film najsilniej odcisnął piętno w świadomości widzów dzięki telewizyjnym powtórkom. Po raz pierwszy pokazano go w 1974 roku na kanale NBC z okazji Święta Dziękczynienia.

Ważną część filmu stanowią piosenki. Chociaż jeden z krytyków gazety "Los Angeles Times" uznał je za "natychmiastowo zapominalne", Akademia Filmowa miała inne zdanie i w 1972 roku musical "Willy Wonka i fabryka czekolady" został nominowany do Oscara za "najlepsza muzykę, najtrafniejszą adaptację oraz oryginalny dobór muzyki". Jedną z bardziej znanych piosenek z filmu jest "The Candy Man".

Willy Wonka jako mem

Mem ochrzczony przez społeczność Reddita "Protekcjonalnym Wonką" zaczął pojawiać się w Internecie w 2011 roku, czyli już 10 lat temu. Parę lat po jego powstaniu zaczął być opisywany jako jeden z najpopularniejszych memów, a przeprowadzone w 2017 roku badanie 2 tys. dorosłych Brytyjczyków wykazało, że jest to ich ulubiony mem wszechczasów.
"Protekcjonalny Wonka" to ulubiony mem wszechczasów Brytyjczyków.Fot. Internet
"Protekcjonalny Wonka" służy przede wszystkim do wyrażenia sarkazmu lub postawy protekcjonalnej wobec kogoś lub czegoś. Często łączono go z popularnymi memami słownymi, takimi jak "Witaj w Internecie" czy "Musisz być tu nowy".

Równie popularne jest także łączenie tego mema z frazą "Opowiedz mi o...", po której najczęściej następuje sarkastyczne lub protekcjonalne podsumowanie adresata memu. Rzadszą odmianą memu jest "Creepy Wonka", opierający się na seksualnych podtekstach.
Mem z Genem Wilderem z filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady".Fot. Internet
Co ciekawe, w scenie, z której pochodzi mem, Wonka wcale nie jest sarkastyczny czy protekcjonalny, a wręcz przeciwnie – kadr pochodzi bowiem z początku filmu, gdy wita się on z dziećmi, które przyjechały odwiedzić jego fabrykę.

Na popularność mema zagranicą mógł mieć wpływ kult, jaką otoczona jest postać Willy Wonki, w którego wcielił się Gene Wilder. Na świecie (w tym w Polsce) najprawdopodobniej stał się lubiany ze względu na swoją uniwersalność oraz popularność sarkastycznego humoru w Internecie w tamtym czasie.
Czytaj także: Te filmy i seriale były hitami. Netflix zdradził, które produkcje najlepiej się oglądały

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut