Efekt dymisji Gowina. Po odwołaniu ministra powstanie... nowe ministerstwo

Wioleta Wasylów
We wtorek zdymisjonowano ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Teraz ministerstwo, którym zarządzał lider Porozumienia, zostanie przekształcone. Dział pracy trafi do innego resortu.
Po odwołaniu ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina postanowiono przekształcić ten resort. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
W opublikowanym w czwartek w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu Rady Ministrów można przeczytać, że w drodze po przekształceniu dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii powstanie samo Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dział praca, który znajdował się w przekształconym ministerstwie, teraz będzie ponownie włączony do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Tam również przejdą pracownicy tego działu.

Nowe kompetencje

Pojawiły się też nowe rozporządzenia w sprawie powiększenia kompetencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i zakresu działania obu resortów. Można w nich przeczytać, że minister rozwoju i technologii jest dysponentem części 18, 20 i 40 budżetu państwa, zaś minister rodziny i polityki społecznej – części 63, 44 i 31 budżetu.


Czytaj także: Duda podjął decyzję. To już oficjalne: Gowin nie jest członkiem rządu Zjednoczonej Prawicy

Ministerstwa postanowiono przekształcić po odwołaniu na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego ostatniego ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Prezydent Andrzej Duda podjął taką decyzję w środę.

Przetasowania w rządzie

Po odejściu Jarosława Gowina z rządu Porozumienie postanowiło opuścić Zjednoczoną Prawicę, a do dymisji podali się wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii z Porozumienia. Wśród tych osób była zajmująca się rynkiem pracy Iwona Michałek i szef departamentu turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Tydzień wcześniej odwołano z kolei Annę Kornecką z funkcji podsekretarza stanu MRPiT. Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył, że powodem tego było "niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70 mkw. oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego”. W tamtym czasie z pełnienia funkcji wiceszefa MON zrezygnował Marcin Ociepa. Opuścił on też klub Porozumienie.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut