Oświadczenie zarządu TVN: w lipcu został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji

redakcja naTemat
W związku z wstrzymywaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24 zarząd TVN S.A. wydał oświadczenie.
Maciek Jaźwiecki/Agencja Gazeta
Oto treść oświadczenia zarządu TVN:

Najważniejszą misją TVN24 jest zapewnienie widzom stałego dostępu do niezależnych, opartych na faktach i sprawdzonych informacji. Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność.Dlatego w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Jeśli KRRIT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie.Chcemy też z całą stanowczością podkreślić, że uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Ponownie apelujemy do władz o odrzucenie tej szkodliwej nowelizacji. Jesteśmy też w pełni zdeterminowani, by bronić prawa naszych widzów i wszystkich Polaków do wolnych mediów i wolnego wyboru.

Lex TVN

Przypomnijmy, że tzw. lex TVN to nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, którą zaproponowali posłowie PiS. Projekt został przyjęty przez Sejm 11 sierpnia, teraz trafi do Senatu. W myśl nowych przepisów wszystkie należące do TVN kanały mogą być zagrożone utratą koncesji.

Zniknięcie z anteny TVN to nie jedyna konsekwencja, którą niesie ze sobą wcielenie w życie tej ustawy. Będzie ona oddziaływać też na stosunki Polski i USA. Stacja należy bowiem do amerykańskiego koncernu Discovery, a nowe regulacje mogą negatywie wpłynąć na inwestowanie w naszym kraju, co podkreślił sekretarz stanu USA Anthony Blinken.


"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone projektem ustawy uchwalonym dziś przez niższą izbę polskiego parlamentu, który jest wymierzony w najchętniej oglądaną niezależną stację informacyjną, która jest również jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce" – można przeczytać w jego oświadczeniu.