Rzeź na Hazarach. Zatrważający raport Amnesty International na temat talibów
Jak wynika z raportu organizacji pozarządowej Amnesty International, w ciągu ostatnich tygodni talibowie dokonywali takich samych zbrodni, jakich dopuszczali się za swoich poprzednich rządów w latach 1996-2001. Niedawno w brutalny sposób torturowali i zamordowali dziewięcioro Hazarów w prowincji Ghazni.
W dokumencie napisano, że wiele relacji o morderstwach przedostaje się do opinii publicznej z opóźnieniem, bo w wielu regionach kraju bojownicy odcięli usługi telefonii komórkowej. Organizacja wezwała ONZ, by przyjrzał się sprawie i objął ochroną zagrożonych ludzi.
Chociaż tuż po opanowaniu Kabulu, talibowie przekonywali, że nie będą się mścili na współpracownikach sił zagranicznych i będą przestrzegać praw człowieka, to ich ostatnie działania są z tym zupełnie sprzeczne. Tak wynika także z ostatniego raportu ONZ.
Prześladowania Hazarów przez talibów
W dokumencie przedstawionym przez Amnesty International opisano krwawe sceny w dystrykcie Malistan, na wschodzie prowincji Ghazni. W jednej z hazarskich wiosek talibowie okradli i przeszukali domy ukrywających się w górach mieszkańców. Gdy Hazarowie wrócili po jedzenie, czekała na nich zasadzka.Talibowie zastrzelili sześciu mężczyzn, a trzej inni zginęli podczas tortur. Amnesty International cytowało jednego ze świadków, który powiedział, że jednego z mężczyzn powieszono na chuście i wycięto mu mięśnie ręki, a ciało innego rozerwano pociskami.
Czytaj także: "Błagam MSZ, by uratowali mi rodzinę z piekła". Afganka Noria nie ma złudzeń, co czeka jej bliskich
Hazarowie są trzecią największą grupą etniczną w Afganistanie, zamieszkującą głównie środkową część kraju. Częściowo są pochodzenia mongolskiego. Najczęściej są wyznania szyickiego i stanowią znaczną mniejszość w stosunku do sunnitów. Najmocniej prześladowano Hazarów właśnie w czasie poprzednich rządów talibów.
– Jest to przerażająca zapowiedź tego, co mogą przynieść rządy talibów. Te ukierunkowane zabójstwa są dowodem na to, że mniejszości etniczne i religijne są szczególnie zagrożone – mówiła sekretarz Generalna Amnesty International Agnes Callamard.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut