Architekci napisali do Dudy ws. odbudowy Pałacu Saskiego. "Wątpliwa architektoniczna jakość"

Ola Gersz
Przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz jego warszawskiego oddziału napisali list do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Wyrażają w nim zaniepokojenie kosztowną inwestycją i podkreślają, że koniecznością jest ogłoszenie konkursu architektonicznego.
15 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego Fot. Jakub Kamiński/East News
Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę, 15 sierpnia, ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jest to prezydencka inicjatywa, której koszt ma wynieść ponad 2 mld zł.
– Ta odbudowa powinna dawno nastąpić, ale Polska cały czas podnosiła się z ruin. Teraz te wspaniałe obiekty zostaną przywrócone Warszawiakom, Polsce, nam wszystkim. Odbudowujemy te budynki z funduszy budżetowych, podnosząc tym samym Warszawę z ruin i symbolicznie kończąc jej odbudowę – dodał prezydent.


Pomysł odbudowy zespołu budynków został ogłoszony 11 listopada 2018 roku w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywa od początku wzbudza jednak wiele kontrowersji. Są to przede wszystkim zastrzeżenia wobec ogromnego kosztu tej inwestycji (ponad 2 mld zł), a także zasadności historycznej odbudowy Pałacu Saskiego.

Architekci piszą do Andrzeja Dudy

W sprawie planowanej inwestycji postanowił interweniować Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także Zarząd Warszawskiego Oddziału SARP. Ich przedstawiciele napisali list do Andrzeja Dudy, w którym wyrazili swoje obiekcje dotyczące odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

"Wyrażamy zaniepokojenie dokonywaną obecnie, przy wsparciu specustawy, inwestycją polegającą na rekonstrukcji zachodniej pierzei placu Piłsudskiego w Warszawie. Obawiamy się, że ekspresowy tryb tej inwestycji, zakładający pominięcie wielu ważnych procedur, w tym szczegółowych uzgodnień konserwatorskich, może doprowadzić do powstania obiektów o wątpliwej architektonicznej jakości, które zarówno nie stanowić będą wartości historycznej, jak i swoim standardem rozminą się ze współczesnymi potrzebami i oczekiwaniami" – czytamy w oficjalnym liście. Architekci podkreślili, że ze względu na znaczenie Placu Piłsudskiego w Warszawie powinien zostać ogłoszony konkurs architektoniczny "dopuszczający różne rozwiązania, nie zaś wyłącznie ścisłą rekonstrukcję". Zauważyli też, że "społeczna dyskusja dotycząca zagospodarowania placu Piłsudskiego nie została dotąd zakończona".

"Żyjąc w czasach poważnych przewartościowań dotyczących budowania i zrównoważonego rozwoju, jako społeczeństwo zaczynamy inaczej postrzegać duże inwestycje publiczne. Związanie z nimi decyzje powinny być podejmowane w oparciu o merytoryczną dyskusję, w okolicznościach społecznej partycypacji, z uwzględnieniem wytycznych władz samorządowych" – piszą do prezydenta przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Czytaj także: "Mamy boom, są pieniądze, to dobry czas". Pytacie, po co Pałac Saski za 2 mld? Zapytaliśmy polityków

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut