Campus Polska rozpocznie się debatą Tusk-Trzaskowski. Wiele znanych nazwisk na jednej imprezie
Campus Polska Przyszłości
Inauguracja wydarzenia w piątek 27 sierpnia w miasteczku studenckim w Kortowie w Olsztynie. O godzinie 17.00 pomysłodawca wydarzenia Rafał Trzaskowski, otworzy Campus wspólnie z Donaldem Tuskiem. Wówczas zaplanowana jest debata między prezydentem Warszawy a liderem Platformy Obywatelskiej. Transmisję wydarzenia można śledzić na Facebooku oraz YouTube.Campus Polska Przyszłości będzie trwał od 27 sierpnia do 1 września. Podczas wydarzenia zaplanowano wiele paneli dyskusyjnych, np.:
- Smartfonowe rewolucje. Nowe media przeciwko reżimom
- Klimat na rynku pracy – nowe zawody i kompetencje
- Kościół, religia, państwo: partnerzy czy rywale?
- Redukcja śladu węglowego - wyzwanie naszych czasów
Rekrutacja na Campus Polska Przyszłości
Uczestnicy wydarzenia muszą być pełnoletni, ale mogą mieć maksymalnie 35 lat. Łącznie na Campus Polska Przyszłości zgłosiło się ok. 4,6 tys. osób. Jednak chętni musieli przejść trzyetapową rekrutację. Pierwszy etap to wysłanie zgłoszeń. Drugi obejmował test z serią zamkniętych pytań, który miał na celu z jednej strony pozwolić organizatorom poznać kandydatów i kandydatki, a z drugiej wstępnie zweryfikować ich ogólną wiedzę. Trzeci etap rekrutacji stanowiły pytania otwarte. Uczestnicy to m.in. młodzi samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, wolontariusze. Jak podkreśla jeden z organizatorów wydarzenia, Tomasz Nowe:
Rafał Trzaskowski, który jest wiceprzewodniczącym PO, nie ukrywa jednak, że cieszyłby się, gdyby z Campusu wyłoniła się grupa, która stanie się zapleczem merytorycznym dla całej opozycji.80 proc. uczestników Campus Polska Przyszłości nie należy i nigdy nie należało do żadnych partii politycznych.
– PiS przez lata w opozycji potrafiło zbudować sobie zaplecze w postaci różnych ruchów, klubów "Gazety Polskiej", fundacji. Po stronie obecnej opozycji tego nie było, musimy to nadrobić – powiedział prezydent Warszawy.
Bezpieczeństwo na wydarzeniu
Campus Polska Przyszłości organizowany jest podczas pandemii, dlatego kwestią kluczową dla organizatorów jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Jeden z organizatorów Tomasz Nowe w rozmowie z naTemat podkreśla, że przestrzegane są wszystkie zasady związane z obostrzeniami. A w wydarzeniu mogły wziąć udział tylko osoby z certyfikatem potwierdzającym przyjęcie szczepień lub status ozdrowieńca. Nie jest akceptowane samo zaświadczenie o negatywnym teście na COVID-19.W związku z troską o pełne bezpieczeństwo naszych uczestników i prelegentów, wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniach Campus Polska Przyszłości muszą legitymować się certyfikatem covidowym – zaświadczeniem o szczepieniu lub statusie ozdrowieńca. Podobnie z dziennikarzami, kredytujemy tylko tych z certyfikatem. Jest to dla nas jedna z ważniejszych kwestii, aby w dobie pandemii wykazać się odpowiedzialnością w tej materii. Szczepienia postawiliśmy jako warunek konieczny. Nie akceptujemy zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID. Oczywiście przestrzegamy wszystkich zasad związanych z obostrzeniami pandemicznymi, czyli dystans, maseczki w wyznaczonych miejscach, dezynfekcja rąk.
Prelegenci Campusu
Podczas wydarzenia zaplanowane są spotkania z politykami, ekspertami, naukowcami. Nie zabraknie też ludzi kultury, publicystów, prawników, działaczy politycznych i społecznych. Wśród gości są m.in. liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony, burmistrz Londynu Sadiq Khan, ks. Kazimierz Sowa, redaktor naczelny "Wyborczej" Adam Michnik, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, były RPO Adam Bodnar, pisarka Anne Applebaum, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz pisarze Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski i Wojciech Chmielarz. Dużym wydarzeniem, na które czekają zarówno uczestnicy, jak i obserwatorzy życia publicznego, jest debata Trzaskowski - Tusk. Campus Polska Przyszłości zakończy się w środę, 1 września.Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut