Dziś pierwszy dzień szkoły. Jakie obostrzenia będą obowiązywać uczniów?

Diana Wawrzusiszyn
1 września uczniowie powrócili do szkół. Resorty edukacji i zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wydały szczegółowe wytyczne dotyczące funkcjonowania szkół reżimie sanitarnym.
Rozpoczęcie roku szkolnego. Obostrzenia. Fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News
To już drugie rozpoczęcie roku szkolnego podczas pandemii. W poprzednim roku, po miesiącu stacjonarnej nauki, uczniowie wrócili do nauki zdalnej. Mnożą się pytania, czy powrót dzieci do szkół był dobrym rozwiązaniem. Jednak gdy zapadła decyzja, priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci w placówkach edukacyjnych. Ministerstwo zdrowia, edukacji i GiS na początku sierpnia wydali wytyczne, którymi powinni się kierować ucznie, nauczyciele i pracownicy administracji.

Pierwszy dzień szkoły: obostrzenia

Pierwszą, podstawową kwestią jest odpowiedzialność. Do szkoły mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.


Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.>>

Podczas akcji "Bezpiecznego powrotu do szkół" ministerstwo edukacji postawiło nacisk na ograniczanie kontaktu między klasami. Tym samym program zajęć dla uczniów w każdej szkole ma zostać przygotowany indywidualne w taki sposób, aby zmniejszyć liczbę zmienianych pomieszczeń w ciągu dnia. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

Gdzie nosić maseczkę w szkołach?

Kluczowe jest jednak trzymanie się znanych już dobrze zasad, czyli dezynfekcji, utrzymania dystansu (minimum ok. 1,5 m) i noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

Kwestią, o którą powinni zadbać dyrektorzy i kierownicy szkół to zadbanie o dezynfekcję
przed i po zajęciach – mycie powierzchni detergentem lub środkiem dezynfekującym.
Istotne jest również wietrzenie przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w wolne dni.

Co z wf-em w szkole?

To jeden z przedmiotów, na których zachowanie dystansu jest wręcz niemożliwe. Dlatego ministerstwo rekomenduje organizowanie zajęć na boiskach lub świeżym powietrzu.

"Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych" – czytamy w zaleceniach MEiN.

To może oznaczać, wf bez gry w pikę nożną, koszykówkę czy siatkówkę. Jednak ostateczna decyzja zależy od nauczyciela prowadzącego przedmiot.

Pierwszy dzień szkoły i akcja szczepień

Resorty edukacji i zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny rekomendują szczepienia dla nauczycieli, pracowników i uczniów w określonych grupach wiekowych. To jeden z priorytetowych punktów programu "Bezpiecznego powrotu do szkół". Jego celem jest stworzenie punktów szczepień w szkołach. Inicjatywa wymaga jednak wcześniejszej konsultacji z rodzicami. Akcja ma będzie przeprowadzona według harmonogramu:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut