Meksyk legalizuje aborcję. Przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego

Wioleta Wasylów
Sąd Najwyższy w Meksyku orzekł, że wprowadzanie sankcji karnych za przerwanie ciąży jest niezgodne z konstytucją. – To historyczny krok w kierunku praw kobiet – powiedział sędzia Sądu Najwyższego Luis Maria Aguilar.
W tym roku w Meksyku odbywało się wiele protestów dotyczących obrony praw kobiet. Na zdjęciu widać jedną z uczestniczek podczas protestu w marcu. Fot. Eyepix / Sipa USA / East News
Orzeczenie dotyczyło działań w stanie Coahuila. We wtorek sąd nakazał stanowi usunięcie sankcji za aborcję z kodeksu karnego. Dzięki temu kobiety nie będą już ścigane za usunięcie ciąży.

Tylko w czterech stanach aborcja jest całkowicie legalna. W większości kraju można jej dokonać jedynie w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia matki lub w przypadku ciąży z gwałtu.

Cytowany przez BBC sędzia Sądu Najwyższego Luis Maria Aguilar stwierdził, że najnowsze orzeczenie to "historyczny krok w kierunku praw kobiet". Może to bowiem utorować drogę do dekryminalizacji aborcji w całym kraju.


Czytaj także: Departament Sprawiedliwości kontra drakońskie prawo w Teksasie. "Będziemy chronić kliniki aborcyjne"

Źródło sądowe stwierdziło, że orzeczenie wpłynie na cały Meksyk, umożliwiając kobietom w stanach, w których aborcja jest uznawana za przestępstwo, poddanie się procedurze na podstawie nakazu sędziego.

– Mamy nadzieję, że w całym kraju kobiety będą miały warunki i swobodę decydowania o swoim losie reprodukcyjnym – napisało w oświadczeniu Group on Reproductive Choice (GIRE), które prowadzi kampanię na rzecz prawa do aborcji.

Coahuila graniczy z amerykańskim stanem Teksas, gdzie Sąd Najwyższy zezwolił na wprowadzenie prawa stanowego zakazującego wszelkich aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Być może więc orzeczenie meksykańskiego sądu może otworzyć drogę dla ludzi z Teksasu poszukujących legalnej aborcji.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut