Burza po wpisie Anny Marii Żukowskiej. Posłanka Lewicy skomentowała... klękanie na boisku

redakcja naTemat
Anna Maria Żukowska wdała się w środę w dyskusję w mediach społecznościowych na temat klękania przez angielskich piłkarzy na boisku. Według posłanki Lewicy Polacy też powinni to robić, bo mają tradycje kolonialne. To stwierdzenie rozpętało burzę w komentarzach. Niektórzy polecili posłance powrót do szkoły.
Burza po wpisie Anny Marii Żukowskiej na Twitterze. Fot. JACEK DOMINSKI / EAST NEWS
Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem środowego spotkania Polska-Anglia kibice Biało-Czerwonych nie odpuścili angielskim piłkarzom. Wicemistrzowie Europy wykonali przed rozpoczęciem meczu gest, związany ze sprzeciwem wobec systemowemu rasizmowi w Wielkiej Brytanii. To nie spodobało się polskim kibicom, którzy wygwizdali Anglików.

W sieci dość szybko pojawiły się opinie na ten temat. Jedna z nich należała do byłego szefa PISM, Marcina Zaborowskiego. "Klękanie na stadionie nie jest w Polsce zrozumiane, ale powinno być respektowane. W przeciwieństwie do Anglików nie mamy kolonialnej historii" – stwierdził Zaborowski. Jego wpis skomentowała Anna Maria Żukowska. "Mamy. Przez wieki kolonizowaliśmy dzisiejsze: Litwę, Białoruś, Ukrainę, Słowację…" – stwierdziła posłanka Lewicy. I od tego się zaczęło. Błyskawicznie pojawiły się komentarze, w których wytknięto polityk błąd.


"Pomijając już absurdalne porównanie, to istotą kolonializmu jest zasiedlanie tych terenów i ustanowienie dominującej grupy kolonizatorów. W przypadku Litwy i Ukrainy zaś ziemia pozostała (z paroma wyjątkami) w rękach lokalnych właścicieli ziemskich. Może powrót do szkoły?" – czytamy w jednym z wpisów pod postem posłanki Lewicy.

Według definicji Encyklopedii PWN, kolonializm to zjawisko historyczne polegające na opanowaniu i utrzymaniu kontroli politycznej i gospodarczej przez jedne kraje nad innymi w celu ich eksploatacji.

Z punktu widzenia procesu powstawania systemu światowego, kolonializm stanowił jeden z jego etapów, który przejawił się w rozciągnięciu dominacji politycznej przez najbardziej rozwinięte gospodarczo ośrodki cywilizacji euroatlantyckiej na obszary gospodarczych peryferiów świata; z kolonializmem nierozerwalnie wiążą się zjawiska: ekspansji i rywalizacji.

Nowożytny kolonializm europejski stał się następstwem wielkich odkryć geograficznych, które w XV w. zapoczątkowali żeglarze w służbie Portugalii i Hiszpanii; eksploracja wybrzeży zachodniej Afryki przez Portugalczyków (XV w.) i odkrycie drogi morskiej wokół Afryki do Indii (1498, V. da Gama) oraz przepłynięcie Atlantyku i odkrycie Ameryki (1492, K. Kolumb) — umożliwiły obu monarchiom iberyjskim podjęcie ekspansji kolonialnej.

W 1494 Hiszpania i Portugalia (traktatem w Tordesillas) uzgodniły podział świata pozaeuropejskiego między siebie, ale iberyjski monopol kolonialny zakwestionowali europejscy przeciwnicy Hiszpanii: Francja, Niderlandy i Anglia, które od schyłku XVI w. zaczęły włączać się do rywalizacji kolonialnej.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut