Coraz bliżej do szczepionki na raka? Przełomowe wyniki po użyciu technologii mRNA

redakcja naTemat
Obecnie szczepionki mRNA kojarzone są głównie z koronawirusem. Okazuje się jednak, że technologia może okazać się skuteczna w przypadku walki z nowotworami. Wyniki są obiecujące.
Badacze sprawdzają, czy szczepionka mRNA może być skuteczna w walce z nowotworami Unsplash/Steven Cornfield
Na technologii mRNA oparte są szczepionki Moderny i Pfizera (BioNTech). Skrót oznacza, że w produkcie zostały wykorzystane komórkowe przepisy na produkcję białek. Czyli do rybosomów trafia mRNA, tam jest odczytywane i następnie w organizmie powstają odpowiednie białka. W przypadku Covid-19 białko kolca wirusa SARS-CoV-19.

Teraz naukowcy z niemieckiej firmy BioNTech sprawdzili, czy ta technologia może działać w przypadku nowotworów. Pierwsze testy przeprowadzono na myszach. Wyprodukowane cztery różne cząsteczki mRNA, które stanowią instrukcję produkcji cytokin (naturalnych białek), wstrzyknięto w nowotwory złośliwe (czerniaki).


W mniej niż 40 dni u 19 na 20 poddanych próbie mysz, nowotwory zniknęły całkowicie. Później substancję podano myszom, które miały i czerniaki, i nowotwory płuc. Okazało się, że chociaż szczepionkę wstrzyknięto w czerniaki, to również guzy w płucach ograniczyły rozrost.
Timothy Wagenaar z firmy Sanofi, która opracowuję tę metodę z BioNTech, skomentował, że wskazuje to, że najpewniej cytokiny zaczynają pojawiać się w całym ciele. Co również istotne, u myszy nie zaobserwowano skutków ubocznych, w tym utraty wagi.

Po tak pozytywnych efektach rozpoczęto pierwsze badania kliniczne na ludziach. Jest to oczywiście pierwsza faza testów, które oceniają bezpieczeństwo metody. Dopiero druga i trzecia faza pozwolą ocenić, czy taka szczepionka jest skuteczna z walce z nowotworami u ludzi. Takie testy mogą trwać nawet latami.

Źródło: focus.pl

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut