5 przepięknych gatunków kwiatów, ktore ozdobią Twój balkon jesienią

Daria Siemion
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku i warto podkreślić to jesienną aranżacją balkonu. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 gatunków kwiatów, które nie umrą jesienią na balkonie. Mało tego! Ich kolorowe, bujne kwiaty będą cieszyły Twoje oko nawet do grudnia.
fot.valerybocman

1. Wrzosy

Wrzosy zagwarantują Tobie rozrywkę na cały rok. Do września są zielone, a wczesną jesienią zaczynają kwitnąć i ukazują całe swoje piękno. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, jednak największą popularnością cieszą się wrzosy fioletowe.

Wrzosy to świetny pomysł na jesienny balkon. Szczególnie, jeżeli masz do dyspozycji niewielką powierzchnię. Możesz zasadzić wrzosy w skrzynkach i umieścić na parapecie. Możesz też zasadzić je w doniczkach.

Jak dbać o wrzosy na balkonie? Nie przesuszać, nie przelewać, sadzić głęboko. Doniczki koniecznie muszą mieć otwory - bez tego kwiaty wyschną i umrą. Wrzosy najlepiej rosną w kwaśnej glebie.
Fioletowo-zielone wrzosyfot.pixabay.com

2. Żurawki

Żurawki to całoroczne rośliny na balkon i taras. Są zaliczane do bylin. Charakteryzują się kulistym pokrojem i bujnymi, kolorowymi liśćmi, które gwarantują im przepiękny wygląd przez cały rok.


Żurawki hodowane w doniczkach osiągają wysokość sięgającą nawet 40 cm, więc warto przeznaczyć na nie trochę więcej miejsca. Najlepiej zasadzić obok siebie kilka odmian żurawek, co da niepowtarzalny, kolorowy efekt.

Pielęgnacja żurawek nie jest trudna. Żurawki dobrze rosną zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Natomiast wypada wiedzieć o tym, że żurawka na słonecznym stanowisku wymaga częstszego podlewania niż żurawka usytuowana w cieniu.
Liście żurawkifot. Value Stock Images / East News

3. Chryzantemy

Chryzantemy nie cieszą się dobrą sławą, ponieważ najczęściej można zobaczyć je na cmentarzach. Wielka szkoda, bo chryzantemy są naprawdę piękne. Mają kolorowe, bujne kwiaty, a ich ogromną zaletą jest odporność na chłód.

Chryzantemy są dostępne w wielu kolorach. Szczególnie piękne są kwiaty fioletowe i żółte. Stawiając chryzantemy na balkonie należy pamiętać o tym, by osłonić je od wiatru. Przekwitnięte kwiatki należy odrywać. Chryzantema może stać w słońcu.

Jeśli chodzi o podlewanie chryzantemy, to ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra. Przelana chryzantema szybko gnije i zaczyna brzydko pachnieć. Natomiast przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać do pierwszych przymrozków.
Chryzantemy są dostępne w wielu pięknych kolorachfot.pixabay

4. Astry

Choć wyglądem astry nieco przypominają chryzantemy, to nie budzą negatywnych skojarzeń. W starożytnej Grecji przypisywano astrom magiczną moc. Uważano, że astra odpędza złe duchy, a jej posiadanie zapewnia dobrobyt.

Astry to kwiaty, które niejedną osobę zaskoczyły swoja obfitością. Pod tym względem na szczególną uwagę zasługują astry krzaczaste, tzw. marcinki. Astry są dostępne w wielu kolorach, można sadzić je pojedynczo lub tworzyć z nich jesienne kompozycje.

Astry kwitną nawet do listopada. Najlepiej postawić je w zakątku, do którego dociera słońce. Trzeba jednak uważać na przesuszenie ziemi. Raz przesuszona astra nigdy się nie odrodzi. Warto również zadbać o nawożenie astry w okresie kwitnienia.
Jesienna kompozycja z astramifot.pixabay.com

5. Aksamitki

Aksamitki należą do rodziny astrowatych. W naturze występują w klimacie tropikalnym oraz umiarkowanym. Rośliny najczęściej dorastają do ok. 50 cm wysokości. W Polsce największą popularnością cieszą się aksamitki pomarańczowe oraz żółte.

Aksamitka wymaga umiarkowanego podlewania. Trzeba ją regularnie nawadniać, ale nie wolno jej przelewać. Podlewanie aksamitki można ograniczyć do 1-2 razów w tygodniu. Idealnie, gdyby aksamitka miała do dyspozycji żyzną i przepuszczalną glebę.
Pomarańczowe aksamitkifot.pixabay.com